Конят е една от най-малко важните фигури и въпреки това само той представлява шахматната игра! Нека заедно се потопим в сърцето на много неочакваните възможности, които предлага тази по-важна фигура, отколкото си мислите… През тези няколко минути ще разгледаме подробно ходовете на коня, някои общи положения за тази емблематична фигура, предимствата, които конят предлага, като например
Ще се възползваме и от възможността да ви помогнем да визуализирате движенията на кавалера (невинаги очевидни) и да ви дадем няколко съвета, които да ви помогнат да ги запомните. Да започнем!
Обобщение:
1) Първоначално позициониране на ездача
4) Възможност за вилица с конник
6) Шахмат с кон./a>
7) Как да се възползваме максимално от потенциала на ездачите?
Някои общи положения за шахматния рицарһттр://….♞
Конят безспорно енай-емблематичната фигура в шахматната игра, въпреки че в никакъв случай не е най-силната. Той е най-фигуралната фигура и най-трудната за издълбаване от всички фигури! На един майстор може да му отнеме между 1 и 2 часа, за да издълбае само една, така че ако се интересувате от процеса на изработване на шахматни фигури, обърнете се към нашите обяснения за изработването на шахматни фигури. И накрая, рицарят олицетворява духа на шахматната игра – една битка на 64 квадрата. Бихме имали като подсказка и голямата любов на европейците към коня, което би било достатъчно, за да обясним особеното увлечение по тази фигура.
Всъщност именно в Европа се е формирала шахматната игра по този начин, преди да се превърне в международен спорт в този си вид.
Ако се интересувате от историята на формирането на шахматните фигури, разгледайте нашата статия по темата!
Конят е отбелязан по този начин: ( C )
Пиктограмата му, неговият символ на шахматната схема е следната:
1) Първоначално позициониране на коня
Конят, както и всички фигури в шахматната игра, има първоначално позициониране. Това означава, че преди да започне играта, фигурите трябва да са на мястото си, на правилното поле. Конярите се намират непосредствено до ладиите.
За да запомните тези квадрати, представете си шахматната игра като замък… Кулите са крепостните стени, конете (конярите) са в конюшните зад крепостните стени, епископите забавляват царицата и царя, а пешките защитават замъка! Конете са разположени далеч от краля и кралицата, за да не ги безпокоят с шум… или с миризма на понита! Първоначалната позиция на фигурите може да се обобщи по следния начин, ето един добър мнемоник, който ще помогне на детето ви да го научи.
2) Движения на коня
Мощта на една фигура се определя от нейната обща способност за движение (всички фигури, до които може да се придвижи от централното поле без друга пешка). Следователно рицарят не е в топ 3 на най-мощните фигури. Въпреки това тя има способности, които никоя друга фигура не притежава, тя може да прескача фигури !
За да запомните това, представете си кон, който прескача препятствия! Всъщност
конят има тази много силна способност за движение, която не притежава никоя друга фигура, освен ладията и царя, когато правят рокада.
Конят може да се движи във форма „L“ или „T“. Затова разгледайте по-внимателно ходовете му на тази шахматна диаграма:
3) Открития с кавалер
Съществуват безкрайно много дебюти, някои от които въвеждат коня директно в надпреварата. Ще поговорим по-специално за два дебюта – дебюта на Петроф, както и за хода 1.Cf3 (известен още като първи ход, кон на квадрат f3).
-
откриването на Петров
Искането на солидна защита на началото на царската пешка доведе до създаването на защитата на Петрофф.
Симетрията, създадена от черните и с помощта на прецизна игра, ще им даде отлични шансове в играта. Въпреки това играта на черните не е много активна, а много по-пасивна.
Световният вицешампион Фабиано Каруана е специалист и я използва много в мача си срещу Магнус Карлсен през 2018 г.!
2. Откриване в 1. Cf3
Като гъвкав като английския, този ход на конницата често ще ви позволи да се върнете към игрите на пешката дама (ако пешката d4 е изтласкана).
Белите също ще могат да се върнат в английската (чрез придвижване на пешката c4), а понякога дори и в началото на царската пешка (например 1.Cf3 c5 2.e4, сицилианска защита
)
4) Възможност за вилица с конник
Една от възможностите, които предлага кавалерът, въпреки че движенията му не са много плавни и са малко сложни за визуализиране, е вилката. Какво представлява вилката (в шахмата)? Вилицата е истински тактически ход, който се състои в атакуването на две фигури от противоположния цвят (или повече) едновременно. Предимството на тази ситуация е, че конят гарантирано ще вземе фигура чрез „вилица“. С други думи, желаейки да защити фигура, а имайки възможност да защити само една в даден момент, опонентът ви задължително ще пожертва друга. Това е известно като „prise en fourchette“! Доста интересно е да се прави това с коня, защото, тъй като той не е фигура с висока стойност (като дамата например), може доста често да го изложите на риск или да го пожертвате за противникова фигура с по-висока стойност.
Съществуват няколко вида вилици, повече или по-малко интересни. Когато царят и царицата са хванати във вилица, тя е известна като „царска вилица“. Не е необходимо да се впускаме в етимологията на този израз!
Накратко, вилицата наистина има големи възможности, стига да знаете как да я използвате. И не ние го казваме, а самият велик играч Капабланка!
Защо вилката е изключително подходяща при рицаря? Ако всички фигури (дори царят) могат да вилнеят, то рицарят има още по-големи възможности за това, защото никоя фигура (освен друг рицар) не може да й противодейства директно! И да, неговият ход е толкова уникален (и не много линеен) че никоя фигура не може да му противодейства, като го вземе с един ход! Дори царицата. Вилицата се нарича още двойна заплаха.
Колкото и да е изненадващо, пешките често се използват за създаване на вилици, защото от своята позиция те винаги защитават (или атакуват) две полета!
5) Шахмат с коня
6) Шахмат с коня
Накрая завършваме с (доста рядко срещан) шахмат, направен с кон. Мануел Аписела обяснява във видео всичко, което трябва да знаете за коня!
Изследване на Дж.Мендхайм 1910
7) Как да се възползваме максимално от потенциала на ездачите?
Това е съществен въпрос, как да се възползваме от всички предимства, които предлагат кавалерите? Първата от тези мерки е много проста, но може наистина да ви бъде от полза по време на играта. Можете да изведете ездачите си възможно най-близо до центъра. Причината е проста, в центъра на дъската те ще контролират много повече квадрати! От математическа гледна точка те ще бъдат по-важни в играта ви. Като се има предвид сложното им движение, трябва да внимавате да не ги поставите в страни от дъската. Ако можем да кажем това за всички фигури, то още повече можем да го кажем за коня, който бързо може да бъде блокиран заради редките си възможни ходове.
А за да продължим, ще се запитаме заедно с Мануел Аписела дали наистина ладията е по-мощна от коня?