Едно от най-неразбираемите правила в шаха, „en passant„, се използва рядко. Въпреки че е лесно да бъде пренебрегнато, това е важно правило, което трябва да се знае, а да държите този необичаен ход в джоба си може да ви бъде от полза срещу нищо неподозиращ противник.
Поради факта, че ходът „en passant“ е относително рядък, който обикновено се появява по-малко от веднъж на партия, дори опитни шахматни инструктори могат да пропуснат да споменат en passant, за да не объркат учениците си, докато те все още се опитват да разберат основните правила на шаха.
Обобщение:
1. Какво представлява
„En“ Passant в шахмата
2. Законосъобразност на движението
3. Какъв е произходът на движението „En Passant“
4. Кратък пример за движението En Passant
5. Кога трябва да играете En Passant
6. Прилагане на практика от
Мануел Аписела, GMI
Какво е „En Passant“ в шахмата?
„En passant“ е специално правило, което позволява на пешките да превземат пешки на съседни полета при специални обстоятелства. Според ФИДЕ, ръководния орган на шахмата, правилото е следното:
„Пешка, която атакува квадрат, пресечен от противникова пешка, която е напреднала с два хода от първоначалния си квадрат, може да завладее тази противникова пешка, сякаш противникът се е придвижил само с един ход. Това завладяване е законно само в хода, следващ този ход, и се нарича завладяване „en passant“.“
Това е доста сухо описание, но ето какво означава то в контекста на една хипотетична игра:
Да речем, че играете с белите и в хода на играта сте придвижили е-пешката си с три реда напред, така че сега сте на пети ред, е5.
Напред нека кажем, че черните все още не са напреднали със своята пешка d или f (пешките на съседните фили). Тя решава да придвижи своята d-пешка с две полета от началното си поле, така че сега тя е на d5, непосредствено до вашата e5-пешка.
Но сега, на този следващ ход, вие можете да превземете d-пешката на черните, сякаш тя е на d6. Ако изиграете този ход, ще вземете черната пешка, а вашата пешка ще се окаже на d6.
Важно е да отбележим, че това специално вземане е законно само непосредствено след като противникът е придвижил пешката си с две полета. Ако в
този момент не направите en passant захват, вие сте загубили възможността да го направите в бъдеще (поне с тази пешка).
Законосъобразност на хода
Три условия трябва да бъдат изпълнени, за да бъде този ход законен:
- Атакуващата пешка трябва да е напреднала с точно три редици, за да направи този ход.
- Завладяната пешка трябва да се е придвижила с две полета в един ход, приземявайки се точно до атакуващата пешка.
- Завладяването en passant трябва да се извърши на хода, следващ непосредствено хода на завладяната пешка. Ако играчът не направи завладяване en passant на този ход, той няма да може да го направи по-късно.
Този тип завладяване не може да се осъществи, ако атакуващата пешка вече се е преместила на четири или повече квадратчета. Друг случай, в който това завладяване не е позволено, е когато вражеската пешка се приземи точно до вашата пешка, но само след като е направила два хода.
Какъв е произходът на движението En Passant?
Къде се е появило това на пръв поглед странно правило? Произходът му датира от Европа през XV в., когато се финализират съвременните правила на шахмата. По-конкретно, то се развива в отговор на въвеждането на първоначалната двойна стъпка за пешките, което само по себе си е нововъведение, целящо да ускори играта.
En passant capture донесе със себе си някои уникални характеристики. Като начало, това е единственият начин пешка да атакува пешка на противника, без да е възможна ответна атака за пешката на противника. Нещо повече, това е единственият ход, който е възможен за един ход, след което става невъзможен. По този начин някои комбинации, които разчитат на „междинен“ ход, може да не работят, когато става дума за захват en passant. И накрая, en passant пленяването е единственият ход, който може да даде двоен шах, без движещата се фигура да достави един от шахтите.
Двойната стъпка обаче въвежда усложнение. Пешка, която може да напредва по две полета, може да избегне риска да бъде заловена от противникова пешка на съседен файл, която вече е напреднала до 5-ти ранг (4-ти за черните). Това поставяло в неравностойно положение играча, който внимателно е напреднал с пешките си.
Така бил въведен принципът en passant, за да се даде на напредващия играч един-единствен шанс да вземе пешка, която иначе би било невъзможно да се вземе.
Преди модерното правило да стане универсално в средата на XIX век, се водят спорове за подходящата му форма в областите, в които prises en passant са разрешени. Някои се чудели защо то се прилага само за пешки: В
края на краищата пешките преминават през фигури, а фигурите преминават една през друга безнаказано – така че защо не и пешките?
Любопитно е, че в някои печатни правила не се посочва, че то е ограничено до непосредствената реплика, въпреки че идеята е била ясно изразена от някои, което показва, че вероятно е била разбрана. Но едва през последните десетилетия правилото е изяснено, за да се посочи, че при тройно възникване на недействителна претенция позицията не е повторение на по-ранна позиция, ако в тази по-ранна позиция е било възможно завладяване en passant.
Бърз пример за ход En Passant
Предполагаме, че черните напредват два пъти със своята b-пешка, така че тя вече е на b4. Сега белите придвижват своята c-пешка две стъпки напред до c4. Сега черните имат възможност да заловят en passant. Само на този ход (ходът след извършването на двустъпката) черните могат да преместят пешката си на b4 на c3, като при това пленят пешката на белите на c4.
В шахматната нотация това ще бъде записано по следния начин:
… b4
c4 bxc3!
Някои важни моменти, които трябва да се уведомят:
Защото захват „en passant“ може да се осъществи само след като пешката на противника е напреднала с две полета, като общо правило пешките могат да се завземат „en passant“ само на 5-ти ранг (за белите) или на 4-ти (за черните).
Още веднъж, завладяването en passant е законно само на хода, когато е извършено напредването от две полета. Ако не извършите завладяването на този ход, губите правото да го направите, освен ако това не се случи отново на друга колона.
Кога трябва да играете чрез пасиране?“
Макар и сравнително рядко на практика, пасирането (или поне заплахата от пасиране) може да бъде важен инструмент във Вашата дебютна или ендшпилна стратегия. Но както при всеки ход в шаха, важно е да прецените позицията си като цяло.
Пасирането може да бъде чудесен начин да придвижите пешка, която планирате да повишите, но ако същата тази пешка е оста на позицията ви, преместването ѝ от нейния файл може да срине цялата ви стратегия. Това, че
е рядко срещан и залегнал в правилата на шахмата, не означава, че ходът en passant е винаги най-силният.
Въпреки това е важно да знаете това правило, дори само за да не позволите на хитър противник да ви хване неподготвени.
Практическо приложение на prise en passant от Мануел Апицела, GMI
Ако искате да научите повече за различните възможни ходове в шаха, трябва да разгледате нашата статия, посветена на премествания на шахматни фигури.