ОБЯСНЯВАМЕ ЦЯЛОСТНИЯ ПРОЦЕС НА ИЗРАБОТВАНЕ НА ЧЕСОВЕ!
Притеснявате ли се как се правят шахматни фигури ? Чудите се как се изработват дървени шахматни фигури от дърводелец? В тази статия обясняваме всички стъпки, свързани с изработването на шахматни фигури. Така ще ви е по-лесно да оцените цената на фигурите и тяхното качество.
СТЪПКА 1 : ИЗБИРАНЕ НА ДЪРВОТО
Когато изработвате фигури за шах, първата стъпка, за която не се сещате непременно, но всичко е свързано с избора на подходящо дърво. За изработката на шахматни фигури се използват много видове дървесина в зависимост от резултата, който искате да постигнете. Все пак във всеки случай на изработка трябва да изберете две дървесини с различни цветове (или да боядисате а постфактум част от изработката).
Така че за ясното боксово дърво се използва предимно боксово дърво, а за тъмното дърво ебон си остава отлично съчетание. Розовото дърво също придава оригинален вид на цялото, оттенък, дървесна текстура, както и уникален аромат! Ако искате да откриете нашите дървесни видове, обърнете се към нашата специална статия.
СТЪПКА 2 : ИЗРАБОТВАНЕ НА ДЪРВОТО
Следващата стъпка е да се получат (в зависимост от размера на модела) малки кубчета дърво със стандартизиран размер. Всъщност
размерът на всяко парче е внимателно обмислен предварително, за да се създаде хармоничен шахматен комплект с размери, съвместими с размера на квадратите на вашите шахматни дъски.
След като кубчетата са изрязани от дънера на благородна или екзотична дървесина, с помощта на молив и шаблон формата на изделието се проследява върху кубчето в 2D. Както можете да видите от този пример с ездача.
СТЪПКА 3 : ОФОРМЯНЕ НА ШАХМАТНИТЕ ФИГУРИ
Напред, конярят се изрязва под прав ъгъл с помощта на машина. След това шлайфът ще позволи на майстора грубо да закръгли ъглите и да даде началото на шахматната фигура. В дървото се внасят обеми, които започват да раждат конче или пешка…
Майсторите знаят пропорциите (или си помагат с вече направен модел) и отговарят за&.nbsp;възпроизвеждането на обемите, като е необходимо определено чувство за наблюдателност, за да успееш да извършиш тази ръчна и художествена работа. Гривата не е толкова обемна, колкото деколтето, гърлото и ганьовчето трябва да изглеждат добре, без да се забравят тупето и муцуната, това е и цялата муцуна, която вече трябва да показва върха на носа си през обемите…
СТЪПКА 4 : SCULPTER LES PIECES D’ECHECS
След това се използва по-фина шлайфмашина, която този път се обработва директно от занаятчията (изделието се обработва ръчно от занаятчията), който използва цялата си педантичност, за да извая наистина изделието. С тази малка, много по-лесно управляема шлайфмашина, скулптурата наистина започва да придобива форма. Тогава прецизно се появява гривата на ездача например или малките сфери над епископа. Трябва да знаете, че няма нищо по-трудно от извайването на ездача, като тази част отнема поне 2 часа работа (а за много сложни модели може да отнеме цял ден!). Работата по коняря представлява до 50% от времето за производство на дървените шахматни фигури. Рицарят от луксозното издание на Санкт Петербург например е истинско постижение, което изисква огромно количество работа:
Освен това трябва да се прибави и времето за обучение на занаятчията което изисква голяма квалификация (de 6 à 7 ans d’apprentissage du métier) и която изисква да се изпита особено внимание към всеки нов модел на пиеси за елхи, които не могат да заемат място за импровизация.
Докато някои фигури се подлагат на тази особено щателна обработка, други се струговат по по-прост начин и се калибрират до ягоди. Възхищавайте се на този великолепен модел, скулптурата все още е наистина видима, това е, което му придава определен чар, не се колебайте да отидете погледнете тези превъзходни шахматни фигури !
Този етап изисква много голямо внимание от страна на майстора който не трябва да допуска някакви грешки в обема в противен случай цялата работа се проваля, тъй като фигурите трябва да са симетрични и хармонични по отношение на размерите. Всъщност парчетата трябва да бъдат с перфектно намаляващи размери и точно дублирани от един цвят до друг. Самите парчета трябва да са напълно идентични, в противен случай ще се открояват. Всичко зависи от модела на шахматната фигура; някои модели изискват голямо внимание към всяка фигура, което отнема много повече време на майстора и следователно повишава цената. Например короната на царя може да бъде повече или по-малко сложна, богато украсена и следователно изваяна.
СТЪПКА 5 : ПОЛИРАНЕ СТЕКЛЯНЕ НА НЕДОСТАТЪЧНИТЕ ЧАСТИ
СТЪПКА 6: ПОПАДАНЕ ПОПАДАНЕ
В зависимост от модела, частите ще бъдат свързани или не. Ако преминат през този етап, оловото (вече разтопено, а не разтопено в детайла, което наистина би намалило качеството и издръжливостта на дървото) ще бъде перфектно опаковано в детайла за безупречен, гладък завършек, както можете да видите на снимката по-долу, като визуализацията вляво е правилната.
СТЪПКА 7 : НАПРАВЯНЕ НА ФЕЛТ ИЛИ ВЕЛЕТ НА ДЪНОТО НА КЕШ
Накрая върху дъното на изделието ще се размаже лепило и върху него ще се прикрепи кръгче от филц или кадифе нагоре.
Това ще бъде последвано от малко време за сушене обърнати с главата надолу и след това, след като проверим дали фигурите нямат несъвършенства, те ще бъдат опаковани внимателно.
Всяко парче е обвито в защитна опаковка придържана от еластична лента. Всичко е прибрано в гнездото си и е готово за дълго пътуване до вашия адрес!