Кралят на шаха

Царят е най-важната фигура в шахматната игра! От друга страна, той не е най-мощната фигура. Без да броим рокадите, движенията му са почти толкова ограничени, колкото тези на обикновената пешка. Нещо повече, царят еизключително уязвим, тъй като в крайна сметка той е обектът на всички атаки. Всъщност целта на играта е да се даде мат на противниковия цар. Царят е и най-голямата фигура в шахматната игра, централна в началната си позиция. Затова нека разгледаме царя отблизо!

Общение:

I – Ходовете на шахматния цар.

Царят следователно може да се движи във всички посоки./b>(в колона или по диагонал) с един ходсамо на едно квадратче. От друга страна, тойне може да се придвижи до квадрат, контролиран от противникова фигура. С други думи,не му е позволено да се постави в шах. Дори и да е грешка, царят просто не може да го направи. В такъв случай единственото, което трябва да направите, е да я забележите и да промените хода си. Ако царят е в шах, има няколко начина за отскачане. Ако нито една от тези възможности не е възможна, това означава, че царят е вшах, което естествено означава край на играта. Трите възможности за противодействие при шахмат са:

кралски шахмат

Преместване на краля на друго поле, което не се контролира от противникова фигура

Вземете фигура от противника, който е шахмирал вашия цар, за да отмените шаха

Интервю, за да блокирате шаха. Тоест
, поставете фигура на пътя на фигурата, която е матирала царя.

ВНИМАНИЕ: Това естествено не е възможно с коня, тъй като той може да прескача фигури! Също така внимавайте да не шахате отново след прихващане, царицата например може много добре да вземе блокираща ладия и тогава ще трябва да се намери друго решение по-късно, тъй като царят все още ще е в шах.

кралски дървен шах

Кралят може също така да прави рокади, като поставя в рокада своята ладия. Това представлява негов основен ход, научете повече подробности за рокадите (малка и голяма рокада) в нашата специална статия! Рокадата е важна част от ходовете на царя и е много добър начин за защита на царя. Нека не забравяме, че рокадата всъщност е измислена, за да се противодейства на прекомерното влияние на царицата и да се възстанови балансът в играта. Следователно кастинга (всъщност трябва да говоримза кастинга, тъй като има 2 такива – малък и голям кастинг) би трябвало да е бил изобретен в този контекст в средата на 15 век.

кралски шахмат малък кастинг

II – Върховната ценност на шахматния крал!

Както видяхме по-горе, царят е най-важната фигура в играта, но не непременно най-мощната, тъй като може да покрива максимум 8 квадрата едновременно. Това не е много в сравнение с царицата, която може да покрие почти половината дъска в една позиция! Но накрая царят е резултатът от играта. Той може да се движи по едно квадратче, както видяхме по-рано. Стойността му като цел на играта е по-голяма от тази на която и да е друга фигура. Всъщност
царят е фигурата с върховна и максимална стойност.

крал шах коняр дама

III – Правене на „шах“ на краля, доста интересна история!

Изразът „шах и мат“ идва от персийски език и означава „смърт на царя“ на персийски език и се казва„шахмат. Царят, преди да бъде цар, е бил шах, тъй като идва от персите, където режимът се конституира по този начин, ръководен от шах. сред персите, както и в нашата статия, посветена на историята на играта шах, царят е шах (същият корен като латинската дума цезар, означаваща владетел). В „Trésor de la langue française“ е записана първата поява на думата „échec“ през 1100 г. от автора Ролан вПерсевал, а след това от известния Кретиен дьо Троа, пренесен от Елеонора Аквитанска в Поатие! Именно в произведението на Гийом дьо Лорис от XIII в.Roman de la Rose откриваме следните редове:

D’estre mat n’avoient-ils garde

тъй като без цар те се бият

roi échecs légende jeu échecs

Всъщност, едно нещо, което днес много забравяме, е, че преди това кралят се е „сражавал“ с тези войници на бойното поле! Всъщност така той е доказал своята храброст – спомнете си за Ричард Лъвското сърце! Въпреки че в крайна сметка по време на битката е бил улучен от стрела, той вече е прекарал много време в кръстоносните походи, където огромната му смелост е проличала! По
този начин той се превърнал в легенда в целия християнски свят.

roi échecs légende grande roque roquer

Така че той бил добре и наистина на бойното поле и можел, подобно на партия шах, да бъде матиран. Кралят също така е бил цел на противниковите войници! При Наполеон кралят (в случая императорът) вече ръководел операциите от тила. За да се върнем към нашия израз, авторът ще повтори във формата, която познаваме от „échecs et mat“ под перото на д’Алембер. Така че този израз не е нов! С този израз още веднъж виждаме, че царят е в центъра на шахматната игра.

king chess roy

Източници:

https://www.lefigaro.fr/langue-francaise/expressions-francaises/2018/02/13/37003-20180213ARTFIG00024-d-o-vient-l-expression-echec-et-mat.php

https://www.expressions-francaises.fr/expression-francaise/6-e/1075-echec-et-mat.html

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *