Знаете ли защо лудият има такава форма? Знаете ли, че епископът някога е бил слон и все още се нарича с много други имена? Знаете ли ходовете и началната позиция на епископа в шахмата? Е, ние знаем! Именно тази увлекателна история ви разказваме в нашата статия!
Обща информация:
1)Позициониране на шахматния епископ
2)Движение на епископа в шахматната игра
3)Шахматна стратегия с „противоположни по цвят епископи<./a>“
4)Шахматна стратегия:рисковете и предимствата на „лудата двойка/span>„
5)Шахматна стратегия: „добрият и лошият епископ“
6)Историята на шахматния епископ: Слонът, бегачът или епископът?
Няколко общи положения за епископа…
Епископът е второстепенна фигура в шахматната игра, макар и с голям обсег на действие. Епископът е отбелязан (F) и притежава следната пиктограма:
Както виждате от тази пиктограма, той всъщност не прилича на епископ. И за това има основателна причина, на английски език глупакът се казваbishop, което се превежда по-скоро като епископ. Така че тази пиктограма представлява украшението за глава на епископа, монетата също!!!
Накрая по-общо казано, епископът не е непременно много интересна монета. Няма да имаме непременно някакви специални правила или ходове за епископа, а по-скоро няколко анализа, базирани на характеристиките на движението му.
Основната характеристика на епископа е, че той никога не променя цвета на квадрата. С оглед на разположението на квадратите, епископът винаги ще остане на цвета на квадрата, на който е разположен първоначално. Така че ще анализираме различните конфигурации на епископа в съответствие с това първично указание.
1)Позициониране на шахматния епископ
Епископите се позиционират непосредствено до царя и царицата, за да ги забавляват! Това е най-лесният начин да го запомните… На английски език, тъй като глупакът е епископ, бихте могли да кажете вместо това, че епископът съветва царя и царицата, тъй като наближава война. По-малко забавно, но също толкова ефективно за запомняне!“
Изходна позиция на епископите:
- Епископите са на g1 и c1 за белите.
- Бишовете са на g8 и c8 за черните.
2) Преместване на епископ
Движението на епископа е лесно за запомняне, то е диагонално. Всички диагонали, които епископът може да направи, представляват неговите ходове. Убедете се
сами:
3) Шахматна стратегия с „противоположни по цвят епископи“ в шахмата &.nbsp;
Когато на всеки играч е останал само по един епископ (че другият е взет) и те се намират на квадрати с различни цветове, говорим за „бишони с противоположни цветове„. По този начин епископите не могат да се заплашват взаимно, тъй като квадратът на единия епископ никога няма да бъде в ходовете на другия. Запомнете, че епископът винаги ще остане на началния си цвят! Тази ситуация на епископи с противоположни цветове е изгодна за атакуващия, защото предотвратява рипост. Тук тя е предимство в средната игра.
От друга страна, в крайната игра тя е предимство за защитника, тъй като дава добри шансове за получаване на реми.
4)Шахматна стратегия, рискове и предимства на „двойката с епископ<./i>„
Наличието на двойка епископи, изразът е лесно разбираем, означава, че са ви останали два епископа.
Предимството на това да имате двама епископи е, че потенциално можете да контролирате квадратите от двата цвята. С други думи, всички квадрати на дъската.
Неудобството е същото, но обърнато, ако противникът ви има своя двойка епископи. За целта може да бъде интересно да се разбие тази двойка (която може да бъде разрушителна) чрез жертва, за да се получи дуел кон + епископ например.
Интересен е фактът, че оставянето на двата епископа на противника не е неутрално за изхода на играта и е най-добре да се избягва.
5)Шахматна стратегия: „добрият и лошият епископ“
Добрият и лошият епископ, за разлика от добрия и лошия ловец, наистина имат различия! Ще ви обясним… 🙂
Епископът е фигура с голям обсег на действие, което го прави по-полезен в открита позиция, без да бъде прекалено блокиран в движенията си от други фигури на пътя му.
- „Добър епископ“ означава епископ, чиито ходове не са възпрепятствани от пешки на цветните квадрати, на които стои.
-
„Лош епископ“ е, напротив, този, чийто „изглед е възпрепятстван“ от фигури, намиращи се върху цвета, върху който стои.
Не е непременно препоръчително да смените лошия епископ с коняр, а напротив – да го „направите добър“, ако искате, като го накарате да преодолее препятствията.
6)Историята на шахматния епископ, слона, бегача или епископа?
Шахматният епископ, както и всички шахматни фигури, са се променили коренно от азиатските и персийските фигури на произход… Нека се потопим в историята на епископа!“
Всъщност fou е слон, което на арабски означаваal-fil. И начинът, по който се казва слон, не е най-малката подробност, защото вече ни казва причината за епископа на дъската! Първоначално епископът е бил слон. Затова движенията на слона са били различни от тези на днешния епископ. Той е можел да прескача 2 квадрата по диагонал и дори над друг квадрат (като коня). Следователно движението на слона е било 8 квадрата и той не е можел да атакува друг слон.
Всъщност на старофренски епископът се е наричал „фол“, което е било доста близко. Също така близостта му до краля можела лесно да го превърне в луд, което имало смисъл през Средновековието и отговаряло на тогавашното общество!Безумецът, какъвто го познаваме, се появява след 12000 г., така че той е „като кулата, но косо„.
- На френски език говорим за fou.
- Така че на английски, португалски, както и на исландски език глупакът е епископ. Глупакът в обичайния стил на Стаунтън представлява епископската митра (покривало за глава). Всъщност именно бивните на слона биха извикали на ум митрата.
- Това е „бегач“ или ловец на немски, холандски, шведски, датски, унгарски и словенски език.
Накратко, fou е доста променлива фигура в зависимост от езика! Тя е второстепенна пиеса и трябва да се третира като такава. Тя изисква добър анализ на цветовете и на правилния и неправилния епископ. Ако искате да навлезете по-дълбоко с други фигури и основни правила, разгледайтенашата статия за начинаещи!