В тази статия ви предлагаме класация на най-добрите шахматисти на всички времена! Поне сме ги избрали в продължение на 3 века, като някои от тях са все още живи, а други са родени през XIX век. Ще видите, че много от тях са руснаци или от страна, която преди е била част от СССР… За да разгадаете тази загадка и да разберете по-добре защо, разгледайте нашата статия за историята на шахмата! Там ще откриете някои интересни факти за шахматната игра в СССР…
Тук е нашата класация, с няколко обяснения, които оправдават този избор, както и ключови факти, които ще ви научат повече за тези чудни играчи (с техните понякога добре скроени характери)… Изготвянето на тази класация беше увлекателно, защото всички тези блестящи играчи имат необикновени истории, от вас зависи да ги откриете!
Обобщение:
Н°5 най-добри шахматисти: Вилхем Щайниц: „Бащата на съвременния шахмат“
N°4най-добрите шахматисти : Гари Каспаров и „мачът на двата К“
N°3най-добрите шахматисти : Боби Фишер и „Мачът на века“
Но.2от най-добрите шахматисти : Магнус Карлсен : „Моцарт на шаха“
№ 1от най-добрите шахматисти : Раул Капабланка : „машината за шахмат“
№5 най-добри шахматисти: Вилхем Щайниц: бащата на съвременния шахмат
Вилхелм Щайниц, роден на 14 май 1836 г. в Прага (Австрийска империя), става натурализиран американец през 1888 г. (тогава англицизира първото си име на Уилям). Той е не по-малко от първия официален световен шампион. Той е първият, който изучава шахматната игра много стриктно, за да състави правила за стратегия. Ето
защо той е смятан за баща на съвременния шахмат !
Щайниц се прочува с брилянтните комбинации и шахматната си стратегия, която контрастира със съвременниците му. През 1862 г. той завършва 6-ти в турнира на Световното изложение в Лондон.През 1886 г. Щайниц става първият официален световен шампион по шахмат срещу Йоханес Цукерторт с 10 победи срещу 5 (и 5 ремита).
Н°4 най-добри шахматисти : Гари Каспаров : мачът на двамата К
Гари Кимович Каспаров е роден на 13 април 1963 г. в Баку.
Той е известен на широката общественост с партията си срещу AI (изкуствен интелект), която се излъчва по целия свят и е истинско събитие! Големите въпроси, колкото за шахматната игра, толкова и за хората, тогава бяха поставени с прости думи: може ли човек (дори и да е най-интелигентният човек на света, когато става въпрос за шах) да победи машина?
Отговорът беше категорично „не“. Активна фигура и днес, Каспаров все пак оставя своя отпечатък в историята на XX век!
Той е известен с това, че е много демонстративен в емоциите си, както и агресивен в начина си на игра с някои наистина впечатляващи дебютни варианти! Това го превръща в идеалния играч, който да направи шахматната игра по-вълнуваща, когато се излъчва по телевизията. Дуелът, който го извежда на трона срещу Карпов, въплъщава истинско политическо противопоставяне и началото на разпадането на СССР. Ще разгледаме това.
Върхът на кариерата му, разбира се, е възкачването му на трона срещу тогавашния най-добър шахматист в света :Анатолий Карпов. Аслед като го спечели след отсъствието на Боби Фишер през 1975 г. идоста лесна победа над Виктор Корчной, Карпов трябваше да търка рамене с друг голям човек. Карпов се изправи срещу един неочакван талант – Каспаров. Няма да повярвате, но техният мач продължи от октомври 1984 г. до февруари 1985 г.! Това е повече от една година борба за титлата. За
да се утвърдиш наистина като шампион, трябва да спечелиш върховния мач, като за целта са ти необходими 6 поредни партии.
Водейки с 5:0 (брой спечелени партии), Каспаров вдигна оборотите и буквално преобърна таблицата! Мачът трябваше да бъде прекъснат поради степента на умора и на двамата играчи. Някои твърдят също, чесъветската номенклатура искала да запази своя национален герой. За
да разберем това противопоставяне (и тази евентуална намеса), трябва да разгледаме по-отблизо двамата герои.
Роден в Република Азербайджан, роден от баща евреин и майка арменка, Каспаров е с напълно различен стил от своя опонент. Карпов и Каспаров, въпреки че близостта на имената им е обезпокоителна, са два съвсем различни профила! Каспаров не е европеец, докато Карпов е съвършеният руски съветник.
Карпов е член на комунистическата партия. Докато Каспаров е прокламиран противник. Подкрепян от най-висшите сановници в КП, Карпов олицетворява онзи всеотдаен и блестящ съветски съвет, който комунистическите идеолози искаха да покажат чрез играта на шах. Следователно мачът имаше реален политически залог.
Все пак дойде краят на този безкраен мач. Той се състоя през февруари 1985 г. Този път Каспаров спечели съвсем категорично. Той стана действащ световен шампион! По време на 15-годишното си царуване той остава безспорен с най-високия Elo рейтинг в света. Днес, през 2022 г., той все още има втория по големина Elo рейтинг. И това не е невинно постижение, тъй като той е обучил Магнус Карлсен (1-ви по рейтинг Elo) и му е дал възможност да изкачи най-високите стъпала към титлата шампион по шахмат! Строго погледнато, ученикът е надминал майстора. Тази вълнуваща партия показва как точно!
Каспаров, освен че беше чудовище в шаха, беше и физически внушителен. Противниците му с готовност признаваха, че самото присъствие пред него ги кара да изпадат в треска. Нещо общо с това са имали и ефектният му характер и присъствието му в битката, която се е водела на шахматната дъска!
Каспаров, след като се оттегля от шахматния живот, се включва като политическа фигура. Той се превърна в емблематичен противник на Путин, автор на бестселъри, с които участва и в няколко рекламни операции. Накратко, както ще се убедите от това представяне на един от най-великите шахматисти в света… Политиката никога не е много далеч от шахматната игра!
N°3 от най-добрите шахматисти: Боби Фишер и „мачът на века“
Робърт Джеймс Фишер, известен катоБоби Фишер, е роден през 1949 г. в Чикаго.
Боби Фишер е олицетворение на измъчен гений, ако изобщо е имало такъв. Той олицетворява американската страна на шахматната дъска по време на Студената война. Сам срещу всички шансове, той блестящо представи Америка срещу орда руснаци, претренирани в шаха, които накрая победи. По този начин той сложи край на руската хегемония на шахматната сцена. Двусмислен и иконоборчески характер, Боби Фишер очарова много хора. Този телевизионен сегмент е много интересен, като Боби Фишер впечатлява мнозина, решавайки пъзел за няколко секунди!
Този висок мъж с внушителен ръст и капризи, достойни за най-непоносимите старлетки, е истинска фигура в историята на шахматната игра. Той пристигна в шахматния свят, когато той беше истински наситен от руското присъствие (+урс в широк смисъл), обяснено с идеологическите амбиции на Русия.
Американският шампион само на 14 години, този път стана световен шампион на 23! В Рейкявик той печели турнира срещу Борис Спаски – „мачът на века“. Това без изненада го превръща в идол в неговата страна.
През 1992 г. той отново играе мач срещу Спаски и нарушава американското ембарго. След това той е преследван от страната си, като приключва съществуването си в параноя през 2008 г. в Исландия, след като преминава през Унгария и Япония. След това става противоречив, след като е боготворен заради антиамериканските си, антисемитски и дори антихристиянски изблици! Всъщност той е заподозрян, че наистина е изпаднал в параноя. И накрая, освен този трагичен край, партиите на този шампион са се превърнали в класика, изучавана в шахматните школи!!
Фишер е играч, който оставя не само шахматна стратегия, но и по-добри условия за живот на шахматистите. Както от финансова гледна точка, така и от гледна точка на материалните условия по време на турнирите. Той е и истински символ на Студената война.
Най-добрият шахматист №2: Магнус Карлсен, „Моцарт на шаха“
Свен Магнус Оен Карлсен е норвежец, неговият Elo рейтинг е най-високият в историята.
Нашата епоха има много велик шампион, наистина историята на шахматната игра не е илюстрирана само в черно-бели снимки, благодарение на Карлсен Европа има млад шампион от ранга на шампиона. Играта му се опира на определен фулгуративен дух. Напротив, днес шахматната игра преживява мощен подем и усъвършенстване на играта благодарение на изчисленията, които могат да произведат компютрите и пролиферативната шахматна литература! Магнус Карлсен придаде на тази модерност на шахматната игра (понякога малко смущаваща, тъй като хората не се чувстват на висота, както видяхме при Каспаров), полъх на освежаваща спонтанност.
Магнус Карлсен, който в много голяма степен доминираше в своята епоха, донесе завръщането на истинската стратегия и разбирането на позициите! Той наистина освободи шахматната игра от книжното обучение, което беше достигнало своя пароксизъмһттр://…. Магнус Карлсен е световен шампион, след като през 2013 г. победи Вишванатан Ананд (след това през 2014 г. същия противник), след това през 2016 г. срещу Сергей Карякин, през 2018 г. срещу Фабиано Каруана и през 2021 г. срещу Ян Непомнящи. Той е световен шампион по блиц през 2009 г.
Най-младият световен шампион, той дори даде името си на турнир – „Магнус Карлсен Тур“, и то приживе! Най-ранният международен гросмайстор в историята на шахмата, той се радва на впечатляваща серия от непобедимост от 2018 г. до 2020 г.
За да ви дам представа за личността на Магнус Карлсен, ето няколко неща:На двегодишна възраст той познаваше всяка марка автомобили. Малък вундеркинд на Лего, той скоро запомня дългия списък на норвежките местни власти, техните знамена, главните градове… По-късно именно желанието му да се бие с една от по-големите си сестри му вдъхва вкус към шаха. Той има силен характер и е безмилостен към противниците си, за Магнус не съществува въпрос за загуба.
В крайна сметка Магнус Карлсен е на дълъг, дълъг път напред!
Най-добрият шахматист №1: Раул Капабланка „шахматната машина“
Световен шампион от 1921 до 1927 г., този кубинец е непобедим в продължение на 6 години! Раул Капабланка прилагаше, ако щете, теорията на Окамrasoir, играта му беше много ясна, с други думи, той стигаше до най-същественото. За шахматистите, които винаги търсят разрешение на шахматната игра, на най-чистата част това може само да се хареса!
Толкова много ги превъзхождаше, че дори сам предложи да промени правилата на шахмата! И тъй като всеки шампион си има съперник, Капабланка не нарушил правилото; основният му противник бил Александър Алехин. Алехин го наследи (или по-скоро му отне короната) през 1927 г., който впоследствие не пожела реванш… Така че между двамата играчи имаше сериозен разрив и те не се харесваха. Това не е задължително, например Спаски и Фишер се разбираха много добре.
Хосе Раул Капабланка и Граупера, роден на 19 ноември 1888 г. в Хавана (Куба) и починал на 8 март 1942 г. в Харлем (Ню Йорк, САЩ), е кубински шахматист. В шахматната му стратегия това, което наистина го отличаваше от другите, беше невероятната лекота, с която изглеждаше, че играе. Много добър на финалите, той губи много рядко и нито веднъж между 1921 и 1927 г., откъдето идва и прозвището му „шахматна машина“!
Синът на испански колониален чиновник Хосе Раул бил дете-чудо. Той открива шахматната игра на 4-годишна възраст. Легендата разказва, че е научил правилата, като е гледал как баща му играе с приятелите си! Още на тази възраст той бил толкова добър, че се състезавал с най-добрите играчи в Куба. През 1900 г., на 12-годишна възраст, той се изправя срещу най-големите играчи в Куба. По онова време всички били принудени да признаят, че е поне толкова добър, колкото Хуан Корзо-и-Принсип (кубинският шампион), когото победил два пъти. Година по-късно печели и истински мач срещу него.
През 1909 г. печели по категоричен начин срещата си с Франк Маршал. През 1921 г. Капабланка най-накрая печели световния шампионат срещу 20 години по-възрастния от него Емануел Ласкер. Той вече е победил тогавашния световен шампион през 1916 г. в турнир по бързи игри.
Прочутият мач Капабланка-Ласкер се провежда през 1921 г. в Хавана, така че за Капабланка той е като у дома си. За да спечелиш мача, трябва да спечелиш 6 поредни партии. Ласкер се отказал след четиринадесетата партия, като в този момент той губел с 4:0, победи… 0 загуби, 10 ремита! Ето къде е историята: Капабланка не загуби нито една партия във върховния мач за възкачване на трона на световния шампион! Само Крамник(през 2000 г.) и Карлсен (през 2013 г.) са постигали този подвиг…
Капабланка губи титлата си през 1927 г. в Буенос Айрес от Алехин, който противно на думите си старателно избягва да се конфронтира отново с Капабланка след това. Мачът продължил 34 партии, което е рекорд.
Легендата е създадена, когато през 1942 г. една зимна вечер Капабланка припада по средата на партия в Манхатънския шахматен клуб. Той умира на 54-годишна възраст, като оставя това, което може би ще остане като най-добрата шахматна книга в света:
Той е вдъхновил велики шахматисти като Боби Фишер, Анатолий Карпов и Владимир Крамник, а Борис Спаски го е смятал за най-добрия шахматист, който земята някога е раждала. Това същество, което никога не е отваряло шахматна книга, но е написало най-добрата, с чистото си лице и ясната си игра, собственоръчно въплъщава фигурата на автентичния гений.
Преценявайки, че броят на отличните играчи става твърде голям и ще доведе до голям брой ремита, той търси решение, което да гарантира, че играта, която толкова много обича, няма да изпадне в забвение. Той вярвал, че без груба грешка може да се стигне само до реми, поради което предсказал, че краят на шахматната игра е близо.
Не е ли истински гений този, който нарушава самия ред на нещата? Поне такава е разликата между гений и талант в определението, което е още едно потвърждение на гениалния аспект на Капабланка. И така, той е искал да промени правилата на шахмата (за да посрещне близкия край, който е предвиждал за него), и това ще ви изненада! Той е искал да усложни шахматната игра, за да избегне ремитата и изтощението на играта. Искал да размени епископите и конярите в първоначалните им позиции, да премине към дъска с размери 8 x 10 квадрата (80 квадрата) и да добави императрица (разходка с ладия + коняр) и принцеса (разходка с епископ + коняр).
Само че това е субективна класация, нека кажем, че е трудно точно да се разграничат играчите, които са наистина безспорни гении на шахматната игра! В тази статия споменахме само шепа гении, но има и много други… И може би историята е заличила някои гении от тяхната епоха, но нека никога не забравяме, че шахматната игра е на 3500 години! Разбира се, в първите дни на шахмата развитието на шахматната литература все още не е започнало. Надяваме се, че тази класация ви е харесала, а ако искате да навлезете по-дълбоко или дори да започнете да играете шах, ето някои статии, които също биха ви харесали:
- Качествен курс по дебюти, воден от международния гросмайстор Мануел Аписела!
- Ако не познавате правилата на шахмата, създадохме за вас идеалната статия, с която ще ги научите за по-малко от 10 минути.
И дори ще ви помогне да ги запомните!
Източници:
https://www.overallmotivation.com/quotes/magnus-carlsen-quotes/
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Chess_Championship_1985
https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89checs_Capablanca