Всяка фигура в шахматната игра има свои уникални ходове. За да станете велик шахматист, трябва да разбирате тези различни ходове и как могат да бъдат използвани за спечелване на играта. За всяка шахматна фигура ще разгледаме началната позиция, шахматни ходове, нотация, преглед и някои допълнителни професионални съвети, които ще ускорят вашето обучение.
Има 6 шахматни фигури. Ето кои са те:
– Цар
– Дама (или царица)
– Ладия
– Епископ
– Кон
– Пешка
На тази страница ще разгледаме началната позиция на шахматните фигури, как се движат, как &.nbsp;движенията в шахмата се оценяват, както и техните силни/слаби страни в сравнение с други шахматни фигури. Таблицата за стойността на фигурите може да бъде обяснена с ходовете, които ще ви представим!
Общение:
0. Първоначално поставяне на шахматните фигури
2. Ходове на ладията в шахмата
3. Ходове на епископа в шахмата
4. Ходове на дамата (или царицата) в шахмата
0. Първоначално позициониране на шахматните фигури
Шахматът се играе на шахматна дъска, разделена на 64 квадрата с редуващи се цветове, която е подобна на тази, използвана за шашки. Квадратите със светъл цвят се наричат „светли“ или „бели“, а квадратите с по-тъмен цвят – „тъмни“ или „черни“.
В началото на играта на дъската се поставят шестнадесет бели и шестнадесет черни фигури. Дъската е поставена така, че едно бяло квадратче да се намира в ъгъла, който е най-близо до десния ъгъл на всеки играч.
Всеки играч разполага с шестнадесет фигури и те са подредени по следния начин:
- Ладиите са
поставени във външните ъгли, в десния и левия край. - Конярите са поставени непосредствено в ладиите.
- Висковете са поставени непосредствено вътре в коня.
- Дамата се поставя на централното поле от същия цвят като цвета на играча: бялата дама на бялото поле, а черната дама на черното поле.
- Царят заема свободното поле до дамата.
- Пешките се поставят на едно поле пред всички останали фигури.
Накрая завършваме с нашите фигури, разположени по този начин на шахматната дъска:
1. Ходове на царя в шаха
Царят е фигурата с кръст над нея. Тя може да не е най-мощната фигура в шаха, но със сигурност е най-важната. Ако загубите царя си, сте загубили играта. В началото на играта трябва да се уверите, че защитавате своя цар. По-късно в
играта кралят може да се превърне в много мощен съюзник в атака, така че бъдете готови да го използвате.
Билият цар започва на квадратче e1, а черният – на квадратче e8. Последното трябва да е в противоположния на царя цвят.
Царят може да се движи с едно квадратче във всяка посока. Той не може да прескача фигури, така че в началото на шахматната партия няма възможен ход, който царят да направи, тъй като е заобиколен от други фигури.
Единственото ограничение, което царят има при движението си, е, че не може да се движи на квадрат, който е атакуван от фигурите на противника.
Царски шахмат
Ако едната страна атакува противниковия цар, това се нарича шах. Ако царят е атакуван и няма движение, което да предотврати превземането на царя, това е шах и играта приключва.
шах и играта е приключила.
2. Ходове на ладията в шаха
Ладията е фигура, която прилича на замък. Тя е много силна фигура, известна още като основна фигура, и нейната сила се надминава единствено от царицата!
Всяка страна започва с две кули, разположени в четирите ъгъла на дъската. Ладиите са на стойност 5 точки в шахмата. Въпреки че точките не са непременно същността на шахматната игра, те дават представа за силата на дадена фигура. Ако се откажете от фигура с 3 точки в замяна на ладия на противника, това обикновено е добър улов за вас (разбира се, всичко зависи от ситуацията).
Ладията може да се движи на произволен брой квадратчета както хоризонтално, така и вертикално. Тя не може да прескача друга фигура, така че в началото на играта също не може да се движи.
В началото на играта ладията е заобиколена от пешка и кон. Една от грешките, които начинаещите правят, е никога да не включват кулата в играта. Ладията рядко се включва в началото на играта, но трябва да намерите начин да я използвате по-късно в играта, защото в противен случай се лишавате от една от най-интересните шахматни фигури.
Кокал, какво е това?“
Кастингът е специално правило, което позволява на Вашия цар да се премести с две полета надясно или наляво, докато ладията на тази страна се премести на противоположната страна на царя. ФИДЕ, международната организация, която управлява правилата на шахмата, определя кастинга по следния начин:
„Това е ход на царя и някоя от ладиите от един и същи цвят по първия ред на играча, който се брои за един ход на царя и се изпълнява по следния начин: царят се премества от първоначалното си поле с две полета до ладията на първоначалното си поле, след което тази ладия се премества на полето, което царят току-що е пресякъл.“
3. Ходове на епископа в шаха
Епископът не е толкова силен, колкото ладията, и се счита за второстепенна фигура. Той обаче може да покрива много терени и работи добре по двойки.
Започвате с два епископа. Те са разположени непосредствено до краля и кралицата. Ще разполагате с един епископ на светлите квадрати и с един епископ на тъмните квадрати. Те винаги ще остават на един и същ цвят квадрат през цялата игра. Епископът струва 3 точки в шахматна партия, еквивалент на рицаря.
Епископът може да се движи по диагонал на толкова квадрата, колкото иска, без да прескача друга фигура. В началото на играта епископите са блокирани от пешки, но обикновено ще преместите пешките си още в началото на играта. Това отваря вратата за епископите да се включат в играта. Епископите ще бъдат една от основните фигури, които ще използвате в началото на играта, за да атакувате противника си.
4. Ходове на дамата (или царицата) в шахмата
Царицата е фигурата с корона над нея, но без кръст (това е запазено за царете). Това е най-мощната шахматна фигура и съчетава ходовете на ладията и епископа. Подобно на ладията, тя се счита за основна фигура в шахмата.
Правилното използване на царицата е едно от най-важните неща в играта на шах. Тя е мощна, така че трябва да я използвате, но ако не е защитена, противникът ви може да превземе царицата ви, което обикновено води до бърза загубаһттр://…. Царицата струва 9 точки, което е повече от ладията и епископа, взети заедно!
Царицата съчетава движенията на епископа и ладията. Тя може да се придвижва до всяко квадратче по диагонал или нагоре, надолу и настрани на толкова квадратчета, колкото е необходимо, без да прескача друга фигура.
В началото на шахматната партия, обикновено не е необходимо да премествате своята царица. Тя ще подкрепи пешките, епископите и рицарите ви в случай на прекалено амбициозни атаки от страна на противника ви. С наближаването на средата на играта (около 15 хода), царицата може да започне да се включва малко повече и да играе по-нападателно.
Предпазни мерки, които трябва да се вземат с царицата
Една от най-големите грешки, които начинаещите правят със своите дами, е да ги вкарват в играта твърде рано. Те приемат, че тъй като те са най-мощните, трябва да ги вкарат в битката рано. Звучи добре, но на теория това не работи. Играчите, които изкарват кралиците си рано, обикновено в крайна сметка губят много време за развитието им. Вашият опонент може да концентрира времето си в развиване на фигурите си към центъра, докато вие се притеснявате за сигурността на вашата царица.
В началото на играта царицата сама по себе си почти никога не нанася щети. Въпреки това, когато е смесена с епископи, коняри и ладии, царицата нанася много щети. Когато придвижвате царицата си напред в началото на играта, уверете се, че тя покрива възможно най-много фигури. По този начин, когато някоя от фигурите Ви започне атака, Вашата царица ще бъде там, за да подкрепи атаката, но няма да бъде в опасност.
5. Ходове на рицаря в шаха
Рицарят е фигура, която прилича на кон. Тя е най-сложната фигура за обяснение, защото има много специфично движение. Кавалерът струва 3 точки и се счита за второстепенна фигура. Обикновено се смята, че тя е толкова силна, колкото и епископът, но по свои собствени причини. Въпреки че и двете фигури са на стойност 3 точки, има позиции, в които конникът властва.
Всяка игра започва с двама конници. Те ще бъдат разположени между вашата ладия и епископите на квадратите B1/G1 за белите и B8/G8 за черните.
Конят е единствената фигура на дъската, която може да прескача друга фигура. По този начин рицарят е една стъпка пред царицата, но все пак има по-малък обсег от нея.
Подвижността на рицаря може да бъде изобразена като буквата L. Можете да си го представите като подход двама към един или един към двама. Това означава, че конникът може да се придвижи с две квадратчета нагоре/надолу/настрани, последвани от едно квадратче, за да направи L, или може да се придвижи с едно квадратче нагоре/надолу/настрани, последвано от две квадратчета, за да направи L.
Както споменахме по-рано, рицарят може да прескача и друга фигура. Това означава, че дори ако рицарят е заобиколен от фигури, той все още може да се придвижи със същия брой квадрати (при условие, че крайната цел не е заета от друга фигура, която притежавате).
Важно е да отбележим, че рицарите са много по-ценни в средата на дъската. Като цяло те не са много ефективни в края на дъската и са още по-малко ефективни в ъглите. Уверете се, че рицарите ви винаги са съсредоточени в центъра на дъската. Също така е важно да запомните, че конете трябва да се броят сред първите фигури, които придвижвате напред, след пешките.
6. Ходове на пешката в шаха
Пешката е основната фигура в шаха и всяка страна започва с осем пешки. Всяка пешка е на стойност 1 точка. Въпреки че това може да не изглежда много, много добри шахматисти могат да спечелят партия шахмат, ако имат предимство от една точка пред своя противник.
Въпреки че пешката е най-слабата фигура на дъската, тя играе жизненоважна роля в играта. По-голямата част от ранната част на играта ще бъде съсредоточена върху структурата на пешките и контролирането на центъра на дъската с пешките си. Другите фигури ще подкрепят пешката в ранните етапи. По-късно пешките ще играят по-скоро поддържаща роля за второстепенните и второстепенните фигури, които ще ограничават полетата, до които противникът може да достигне.
Пешката е единствената фигура на дъската, която не може да се движи назад. Тя е и единствената фигура, която не можете да преместите с един и същ брой квадратчета през цялата игра. Първият път, когато преместите пешка, можете да я преместите с едно или две квадратчета. След като
пешката е преместена, можете да я преместите само с още едно квадратче.
Друга отличителна черта на тази фигура е, че докато пешката напредва, тя не може да завладее друга фигура непосредствено пред себе си.
Тя може само да завладее фигура по диагонал, но не може да се движи по диагонал (освен ако не завладее фигура).
„En Passant“
движение
Има само едно специално движение, което пешката може да направи, наречено „en passant“.
Това може да стане само непосредствено след като пешката се е придвижила с две полета. Ако имате пешка до пешката, която се е преместила на две квадратчета, можете да вземете тази пешка en passant, но имате само един ход. Всеки друг ход, който направите, ще обезсили възможността за използване на en passant.
Промотиране на пешка
Промоцията на пешка се случва, когато пешката достигне най-отдалечения ред от първоначалния си квадрат – осми ред за белите и първи ред за черните. Когато това се случи, играчът може да замени пешката с дама, ладия, епископ или кон. В повечето случаи играчите промотират пешка в дама, което е известно като „промотиране на пешка в дама“.
В днешно време играчите могат да промотират пешките си във всяка от фигурите, споменати по-горе. Те могат да промотират и произволен брой активни фигури на дъската. В
резултат на това технически всеки играч може да има девет дами, 10 ладии, 10 епископи и 10 конници, въпреки че в действителност това е почти невъзможно да се постигне.