Тази статия е предназначена за абсолютно начинаещи! В нея ще намерите всички правила и обяснения, от които се нуждаете, за да започнете да играете шах или да проверите знанията си по шахмат. Можете да се информирате за конкретни моменти само за няколко секунди, като кликнете върху съдържанието, но можете също така да прочетете цялата статия и да следвате пътя на обучение, който тя ви предлага да поемете. В цялата статия ще намерите въпроси, свързани с прочетеното. В края на статията ще намерите отговорите на всички тези въпроси, както и големия финален тест върху цялата статия! Позволява ви да запомните наученото.
Общение:
II – Общи неща, които трябва да знаете, за да разберете играта шахмат и нейните правила.
1. Правилно ориентиране на шахматната дъска.
2. Разбиране на алгебричната нотация на шахмата.
3. Различните части на шахматната дъска: намиране на пътя към вашата стратегия.
4. Шахматните фигури, разбиране на тяхното записване на схемата и на стойността им в играта.
III – 5 основни шахматни правила, които трябва да знаете.
Правило №1 в шахмата: Вземете фигура.
Правило №2 в шахмата: „Дайте си една фигура:Преместване на шахматни фигури
Правило на шахмата № 3:
Повишаване на пешката
Правило на шахмата #4: Завладяването en passant.
Правило на шахмата №5: рокада.
1-ва възможна крайна игра: мат
Правилата на шахмата БОНУС: 13 въпроса за проверка на знанията!
V – Играйте шах сега! Причини да започнете, как да го направите, оборудване, с което да разполагате?
I – Екипировката, от която се нуждаете, за да играете шахмат.
Шахматна дъска:На вас ви е необходимашахматна дъска. Ако все още не играете състезателно, няма нужда да се притеснявате за стандартите. Един факт, който трябва да имате предвид, е, чеако искате да записвате партиите си, ще ви трябва номерирана шахматна дъска, за да улесните това. Също така за опитните играчи това може да бъде наистина интересно във вашето развитие. Шахматната стратегия наистина го изисква! Или за да играете на сляпо например, ще ви е необходима номерация на дъската. Открийте всички наши шахматни комплекти за да изиграете първата си партия шах !!!
Научник : Както току-що споменахме, ако искате да записвате партиите си, за да ги съхранявате, ще ви е необходим специално пригоден за тази цел бележник. Все още разполагаме с запис на предполагаемите партии на Наполеон, това е много интересно! Ако искаш твоите партии да се водят като тези на Наполеон, избери си шахматен бележник без повече отлагане!
Принадлежности за шахмат : След това, в зависимост от Вашата игра, ще имате нуждаете се отшахматен часовник. Повечето играчи се нуждаят от тях, за да направят играта по-динамична и да попречат на единия или и на двамата играчи да се изгубят в стратегическото си мислене в неограничена степен. Наистина е важно да иманачин за ограничаване на времето за игра на всеки играч, за да се запази хармонията между двамата и да се позволиприятна игра.
Виниловата шахматна дъска :Това също е наистина чудесен предмет, който може да се вземе за пътуване! Тя ви позволява да оставите тежката си дъска у дома и да вземете със себе си лека, преносима шахматна дъска. Номерирани, те са от съществено значение за тези, които играят състезателно, разбира се.
Така, ние току-що обхванахме шахматното оборудване. Очевидно е, че този материал може да бъде допълван в хода на обучението и в зависимост от вашите нужди. Основното нещо, което трябва да си набавите, разбира се, е дъската и шахматните фигури (часовникът не остава по-назад!).
II – Основи, които трябва да знаете, за да разберете играта шахмат и нейните правила.
Шахматната дъска е мястото на битката, а мястото на сражението, трябва да го знаеш, преди да влезеш в битка! Познаването на състава на мястото, където се провежда сблъсъкът, е повече от съществено, за това е необходимо да имате добра представа за това какво представлява шахматната дъска и нейния състав. Това ще ви даде и по-добра представа за стойността на всяка от фигурите и какво диктува тяхното разположение. На място, стратеге!“
Така че, нека да започнем.
Шахматната дъска представлява квадрат с размери 8 x 8 квадрата. Тъй като 8 x 8 = 64, шахматният комплект се състои от64 квадрата с еднаква големина. С8 колони и 8 реда, всеки от които се състои от8 квадрата.
Тези квадрати са сдва различни цвята.span>, някоичернии другибели. Разбира се, не е задължително квадратчетата да са черни или бели, но те винаги са с цветове, които осигуряват контраст. По този начин цветът, най-тъмният представлява черните, а най-светлият – белите.Това не винаги е било така, в други епохи (Средновековието) квадратите по-често са били червени, днес те се предлагат във всички цветове, но употребата ги обозначава като черни или бели.
1. Правилно ориентиране на шахматната дъска
Въпреки че шахматната дъска е квадратна, тя все пак е номерирана и поради това не може да бъде взета във всяка посока. По този начиндамата винаги се намира на квадратче от своя цвят! Това е жизненоважен момент за правилното ориентиране на шахматната дъска. Затова записът трябва да бъде следният. Номерацията, обърната към Вас и Вашата страна, трябва да бъде с букви от „а до з“. От
лявата ви страна, разбира се, брегът ще ви показва хоризонталната номерация на дъската.
2. Разбиране на алгебричната нотация в шаха.
Ето няколко обяснителни примера, за да разберете как стигаме до наименованията на квадратите. Очевидно можете да се сетите за морска битка или GPS координата. Това е същият опростен принцип,установяване на позиция с помощта на ориентири. На шахматната дъска ще откриете8 колони (отгоре надолу, отa до h), които са вертикални.
Така че се наричаалгебричен запис.
3. Различните части на шахматната дъска: намиране на пътя на вашата стратегия.
Така че, нека да започнем.
Шахматната дъска представлява квадрат с размери 8 x 8 квадрата. Тъй като 8 x 8 = 64, шахматният комплект се състои от 64 квадрата с еднаква големина. С 8 колони и 8 реда, всяка от които се състои от 8 квадрата.
И така, тъй като това е квадрат,8 реда./b>(отдясно наляво, от1 до 8)
Това, което виждате малко по-горе, се нарича диаграма, това е изображение на шахматната дъска, там ще се появят символите на фигурите, които ще откриете малко по-долу.
Колонките от „a до d“ са разположени в средата на шахматната дъска.
“ (квадратчето, което е най-отдалечено вляво до квадратчето на царицата, представлява крилото на царицата на вашата дъска. Същото важи и за вашия противник. Както
вече разбрахте, колоните от „d до h“ представляватspan> царското крило на вашия сет.
4. Шахматни
фигури, разбиране на тяхното записване на диаграмата и значението им в играта.
Вероятно вече ги познавате, тъй като тези символи са толкова популярни, че всъщност са конвенционалното представяне на шахматните фигури на диаграмата.
Това осигурява общ справочник за всички играчи по света! А също така се използва широко в състезанията за работа и напредък в шахмата благодарение на стенните диаграми. Както видяхме по-горе, шахматните партии се записват и в специална шахматна тетрадка, за да се проследяват, така че всяка фигура има своя собствена буква. За да запишем всеки ход, използваме алгебрична нотация, за да отбележим буквата и нейната позиция! Просто, нали?
За начинаещите може да е изкушаващо да опишат това, което виждат, т.е. кон и царица.Всъщност обаче това са кон (отбелязан C) и царица (отбелязан D). На английски казваме Queen (отбелязано Q) и е вярно, че ние самите исторически ще я наричаме така.
Но това е друга история, ако ви е интересно, можете да научите повече за историята на шахматната царица!
Колонките от „а до г“ (квадратчето, което е най-отдалечено вляво до квадратчето на кралицата, представлявакрилото на кралицата на вашата дъска. Обратното важи за вашия противник. Както виждате, колоните „d до h“ представляватцарското крило на вашата дъска.
Припомняме: Царицата е винаги на квадратче от своя цвят, дясната ладия също е винаги на квадратче от своя цвят!
Както виждате тук, шахматните фигури нямат еднакви стойности. Стойността на дадена фигура се индексира спрямо квадратите, които покрива нейният ход!
III – 5 основни правила в шахмата, които трябва да знаете.
Тук ще изложим основните правила за игра на шахмат. Тези правила трябва да бъдат допълнени от главата за шахмата и шаха.
Шахматно правило №1: Вземете фигура.
В шахмата всеки играч играе с по една фигура в даден момент. Да изиграеш хода си означава да преместиш фигура на дъската. Ако фигурата, която премествате, намери на пътя си противникова фигура, която може да заеме мястото на тази фигура с вашата фигура, вие я вземате. Така „вземате“ противникова фигура и след това я поставяте на своята страна на дъската. Не можете да преместите някоя от фигурите си на квадрат, на който вече се намира друга ваша фигура.
Джъмпингът, рокадата и преместването на царя са изключения от тези правила! Ще ги разгледаме по-подробно по-късно.
Правило №2 в шахмата: „Ако трябва да вземете фигура, трябва да я вземете: Придвижването на шахматните фигури
Всеки вид фигура (ладия, кон, царица) има свое собствено движение. С други думи, тя може да извършва определени ходове по шахматната дъска. Затова нека разгледаме какви са тези ходове Вижте и нашата статия, специално посветена на движението на шахматни фигури.
Подвизите на краля:
Подвизите на кралицата:
Подвизите на глупака:
Точките на коня:
The tour moves:
Тези пионски ходове:
Как може пешката да вземе фигура? Пешката може да вземе фигура, всякаква фигура, стига тя да е с едно квадратче по-висока по диагонал от черната пешка под нея. Черната пешка може да бъде взета от бяла пешка, точно както бялата пешка може да бъде взета от бяла пешка. Изключение прави prise en passant.
Предупреждение: Пешката не може да се обърне и да се движи назад!
За повече подробности относно преместването на шахматни фигури, посетете нашата статия, посветена изцяло на преместването на шахматни фигури!
Правило № 3 в шахмата:
Предвиждане на пешката:
Инициираното от републиканците повишение на пешката в царица, беше направено с идеята за меритокрация (показвайки, че дори най-лабилната пешка може да стане най-могъщата от фигурите). Така пешката придобила тази странна способност да се превръща в най-могъщата фигура.
Как да повишим пешката?
За да бъде повишена, пешката трябва да достигне до ред 8: последния ред. Или пък ако вземе фигура на последния ред. След като това бъде направено, играчът може да превърне пешката си в каквото пожелае (дама, епископ, ладия или кон). Така че можете да се окажете с 2 дами или 3 епископа например.
Правило 4 на шахмата: Catch en passant.
Бялата пешка напредва на началния си ред с две полета за първия си ход (вижте ходовете на пешката). В този момент тя се озовава до черна пешка (на същата 4 колона). След това черната пешка може да изяде бялата пешка, сякаш я е изяла една клетка по-рано. Все едно бялата пешка се е придвижила само с едно квадратче напред. Следователно черната пешка сменя реда си и се придвижва напред само с едно квадратче.
Ето видео резюме:
Ето и обяснителна схема на шахматните правила стъпка по стъпка:
Правило номер 5 в шахмата: рокадата.
Кастирането е специален ход. Всъщност
това е единственият момент, в който ладията може да прескочи друга фигура, без да я вземе (като коня), и в който две фигури могат да бъдат преместени с един ход!“
Кастингът се състои от размяна на квадрати. Царят може да бъде преместен с две квадратчета по посока на ладията, с която прави рокада (и да, внимавайте, има 2 ладии!). Накрая ладията идва да застане до царя на квадратчето, което е най-близо до това на царя, като минава над царя.
Припомняне: За да ви напомним на кое квадратче, най-близко до царя, да поставите ладията (отдясно или отляво на царя), не забравяйте, че при рокада ладията задължително трябва да мине над царя!
Има голяма рокада и малка рокада. Големият кастинг е кастинг, направен с най-отдалечената от царя ладия (вляво от царя за белите), а малкият – с най-близката ладия (вдясно от царя за белите).
Припомняне: За да запомните разликата между голяма и малка рокада. Ако рокадата е направена на страната на царя, това е малка рокада. Ако рокадата е направена на крилото на царицата, това е голяма рокада.
Предупреждение: Първо трябва да смените мястото на царя, а след това на ладията, в противен случай ходът ви ще бъде зачетен като незаконен. (Това е всичко, което трябва да се направи!)
Ето кои са трите момента, в които е възможна рокада :
- Когато нито ладията, нито царят са се преместили от първоначалното си място в играта (дори и да са се върнали на първоначалното място, това не е възможно). В случай, че е
преместена ладия, но не и царят, царят все още може да направи замък с другата ладия.
- Когато между царя и ладията няма фигура.
- Когато ладията е атакувана на завършващото си поле. За разлика от ситуацията, в която това би бил царят, ладията може да бъде атакувана на своето пристигащо поле. Това може да бъде жертва, за да се измъкне нейният цар от шах.
Ето 5 момента, в които рокадата вече не е възможна/не е възможна:
- Когато ладията или ладиите са се преместили от първоначалната си позиция.
- Ако царят се е преместил от първоначалното си място, тогава вече не е възможна рокада (малка или голяма) за фигурите с цвета на царя, който се е преместил.
- Ако между царя и ладията, с която искате да направите рокада, има една или повече фигури.
- Ако при рокадата царят ще премине през квадрат, на който би бил в шах.
- Когато квадратът, в който царят ще пристигне в края на рокадата си, е атакуван от противникова фигура. Царят не може да си даде шах и за рокада.