В тази статия ще ви обясним какво е пат, какво е значението на тази дума, ще ви покажем и примери, за да разберете напълно ситуацията, в която се намира този пат. Ще анализираме и един от най-известните патове в историята на шахмата!
Обща информация:
IV – Пат от високо ниво:
Еванс – Решевски, 1963
I – Определение за пат
Какво е пат?
След това се казва „Играчът е пате“!
Изразът „пат“, произход & етимология.
Какво означава думата „пат“? Според Националния център за изследване на текстовете и лексиката съществуват няколко хипотези. Етимологията би била по-скоро италианска и би се сближила с простото значение на жребий.
1640 г. (Оудин Италиански.-Фр.), „fait de n’être ni vainqueur ni vaincu“
Изразът пат може и да е производен на pattare „поставям равни карти“, италиански глагол. Идеята, която откриваме, е идеята за равнопоставеност, общо съгласие, договор.
За повече информация,патта е производна от глагола nbsp;pattare „да бъдеш равен в играта“, който сам по себе си би трябвало да произлиза от patto „пакт“. С идеята за реципрочност, която се открива в равенството, тъй като никой не печели.
Пато, неизбежен парадокс.
Пат, всъщност не е концепция на шахматната игра сама по себе си, тъй като тя съществува в много други настолни игри, като например дама, багхал или сянцзи. В тези игри тя обикновено означава поражение за играча, който вече не може да направи законен ход. Това не е така в шахмата, който го дава дъмпинг след тази ситуация. Всъщност това е парадокс, произтичащ от факта, че някои ходове са невъзможни. Ако даден играч трябва да играе (без да може да премине хода си), но не може да изпълни законен ход, това задължително означава край на партията.
II – 1-ви пример за пат
По-горе можете да видите, че това е пат. Имайте предвид, че
:
1. Царят не може да се постави в шах
2. Когато имаш ход, трябва да играеш
Така че, тъй като на черните е останала само една фигура, черните са длъжни да играят с царя. Въпреки че при този ход той не е в шах (никоя фигура не го заплашва), той е в патова ситуация, тъй като вече не може да играе никакви легални ходове. Равенство.
Виждаме, че въпреки благоприятната позиция за белите (царицата), тук се стига до равенство. Следователно патът може да се разглежда и като начин да не се загуби играта и да се излезе от трудна ситуация.
III – 2-ри пример за пат
Тук линията е към черните.
Атакуват се единствените квадрати, на които царят би могъл да се движи 8а, 7б,7а.
7б и 8а се атакуват от белия конник на 5в.
Така че царят не може да играе, но нито една фигура не го заплашва, защото не е в шах.
Невъзможност за преместване на друга фигура: Ако имаше фигура, която да го атакува в същия момент, това щеше да е мат. Тъй като случаят не е такъв, той трябва да премести друга фигура. Просто му остават 2 пешки. Тези две фигури не могат да се придвижат напред, защото са блокирани от противникови фигури. Те не могат да вземат и никакви фигури, тъй като няма какво да вземат на e5,g5, f6 или h6.
Така че за черния играч не е възможен никакъв ход. По този начин той е в патова ситуация. Това е реми. Въпреки че белите са в по-добра позиция, тази ситуация неизбежно води до реми. Последица от това, че черният играч не може да играе.
IV – Пат от високо ниво: Еванс – Решевски, 1963
Патът често идва в края на партията. И както може би сте се досетили, тъй като е по-изгодно да се изравни пат, отколкото да се загуби, понякога той се провокира от играч в затруднено положение. Патът се среща много рядко на високо ниво и по-често е предизвикан от несръчността на начинаещ играч.
С тази известна партия от 1963 г. обаче ще видим пример за пат на много високо ниво.
Така че има известни примери за пат на много високо ниво. Ето, нека да ги наблюдаваме. Линията е на черните.Макар че тя има предимството да постави царя в шах, белите ще се окажат в патова ситуация.
Всъщност, тъй като черните са поставени в шах, черната царица на d7 ще вземе бялата ладия на d2(Dxd7).
След като това е направено, какъв ход могат да изиграят белите?
Нито една пешка не може да напредне или да вземе фигура.
Царят също няма да може да се движи, тъй като ще му останат само незаконни ходове! Царят няма да може да отиде на d1, тъй като това поле е атакувано от царицата, която все още е на d-фила, макар и на съвсем друг ранг. Ладията ще защитава целия 2-ри ранг, включително d7 и d8.
Така че белите вече няма да имат никаква възможност за легален ход въпреки материалния напредък на този. Този ход понякога се дава като пример заобръщане и наистина най-малкото, което можем да кажем, е, че той е обръщане!!!
V – Пат и лудата кула…
Какво е това странно изражение на лудата кула? Всъщност става въпрос за кулата, от която бихме искали да се отървем, за да направим пат, тя се движи във всички посоки. Целта е да не изостава от противниковия цар.
Понякога преследването на ладията води до реми. Но също така е възможно царят да се прикрие и да не бъде подмамен от ладията. При тази конфигурация пат е невъзможен.
В този случай черните трябва да атакуват белия цар с ладията. Ако ладията бъде взета, това ще завърши с пат.
Източници :
https://dictionnaire.lerobert.com/definition/pat
https://www.cnrtl.fr/etymologie/pat
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1252040