Вешката е една от най-мощните фигури на шахматната дъска. След царицата, ладията е най-силната фигура в шахматната игра… Често присъстваща в ендшпила, ладията е много полезна за нас, за да защитим нашия цар или да дадем мат на противника! В тази статия ще ви обясним всичко за тази често неразбираема фигура: рокади, история на ладията, нейните движения, позиции на дъската… Да започнем!
Обща информация:
1) Положението на ладията в шаха
3) Рокада на ладията: изключителен шахматен ход
а)Голямата рокада
  b)Малката рокада
4) Стойността на ладията, фигура по избор.
5) История на шахматните фигури: от руха до ладията!
Няколко общи положения за шахматната ладия….
Преди всичко останало, ето няколко общи неща, които трябва да знаете за ладията. Ладията се отбелязва (Т) и има пиктограма на шахматната схема, която е много лесна за разпознаване (тъй като е много близо до самата фигура):
1) Позиция на ладията в шахмата
Изходната позиция на ладията на дъската е много проста и като цяло не представлява проблем да бъде запомнена. Следователно ладията се намира на крайните колони, колона 1 и колона 8. Ето и разположението на ладиите на шахматната дъска:
2) Движение на шахматната ладия
Поради това ладията е извън центъра и е най-отдалечената фигура от царя, но обхватът ѝ все пак позволява да защитава царя с най-голяма ефективност. И за това има основателна причина, нейното движение е много плавно, тя върши добра работа за защита на царя, защото ладията (без фигура между нея и царя) защитава от началната си позиция, царския квадрат и много квадрати, от които могат да дойдат атаки. Движението на ладията е много просто, то е хоризонтално и вертикално, по всички възможни прави линии (не по диагонал).
Ладията е фигура с голям обсег на действие, което я прави толкова ценна.
3) Рокада на ладия: изключителен шахматен ход
Ладията няма толкова много изключителни ходове, колкото пешката, но има особено ефективен ход за защита на царя. От това дали той ще бъде изпълнен или не, може да зависи дори краят на партията… рокада! Думата рокада идва директно от произхода на ладията, който обясняваме впоследната част за историята на ладията.
Въртенето е ход, който е малко труден за запомняне, затова сме предоставили няколко визуални изображения, които да ви помогнат да го разберете по-добре. Вижте и нашата статия, специално посветена на рокадата, за да изясните тази тема за рокадата.
Ракадата почти се състои в размяна на местата между царя и ладията, прави се малко преместване в друга колона.
Ролиране може да се осъществи само ако са изпълнени всички изброени по-долу условия :
- Царят все още не се е преместил;
- Избраната от вас ладия все още не се е преместила;
- Между царя и избраната ладия не трябва да има фигури;
- Между царя и избраната ладия не трябва да има фигури;
- Царят трябва да се премести.
/li> - The king is not currently in check;
- Вашият цар не трябва да преминава през квадрат, който е атакуван от вражески фигури;
- Царят не трябва да е в шах.Но идеята за рокада – или не, в зависимост от случая – трябва да присъства в съзнанието ви още от първия ход. Не чакайте тези условия да възникнат веднага след отварянето – работете, за да ги осъществите, ако искате да направите рокада. И в повечето случаи би трябвало да успеете.
Защо е измислен кастингът?
Росингът е изобретение, което следва поемането на властта и могъществото на царицата в шахматната игра. Това поемане на властта от страна на царицата може да се обясни с политическия контекст на възхода на италианските жени през XV в., както и с усвояването на играта в западната култура от източната. Ако се интересувате от тази история, вижте нашата статия за историята на шахматната игра, в която всичко ще бъде обяснено много подробно!
В крайна сметка царицата е взела връх до такава степен, че шахматната игра е наречена „играта на разярената царица“! Това в крайна сметка дестабилизирало баланса на играта и концентрирало твърде много власт върху една фигура, още повече че царицата имала и ходовете на коня, в допълнение към тези на ладията и епископа. Така че, за да се противодейства на силата на царицата, е измислена рокадата! По
този начин се осигурила по-добра защита на царя и се балансирала играта.
a) Малката рокада
Както може би сте забелязали, всеки играч разполага с 2 ладии. Тези ладии не са на едно и също разстояние от царя. Следователно има 2 рокади, като ладията се намира вдясно от царя или вляво от него. Съществуват малка и голяма рокада. Голямата рокада е с най-отдалечената ладия, докато малката рокада е рокада с най-близката ладия.
Ще кажем също, че малкият кастинг е кастинг, който се провежда с крилата ладия на царя (вижте нашата статия за правилата на шахмата, за да усвоите тази шахматна лексика).
Накрая ще разберете, че кастингът ви позволява да поставите царя си в чиста позиция!
b) Голяма рокада
Напълно естествено, малката рокада е рокада с най-отдалечената от царя ладия – ладията от страната на царицата. Вижте
как изглежда това:
Малка или голяма рокада? Ето една истинска тема от шахматната литература и стратегия!
4) Стойности на ладия, фигура по избор.
Ладията е много ценна фигура, за да ви илюстрираме тази стойност, ето малка таблица със стойността на фигурите:
Така че царицата е на стойност 9 точки и е на първо място, ладията е на стойност 5 точки и е на второ място. Конникът и епископът са на трето място със стойност 3 точки, следвани от пешката, която има стойност 1 точка.
Така че ако направим математиката, ще стигнем до факта, че ладията просто струва 5 точки, или повече от половината пешки! Една ладия струва 1 епископ и 2 пешки, или 1 коняр и 2 пешки.
5) Историята на шахматните фигури : Отрухадо ладията!
Ладката… не винаги е била ладия.
Много от фигурите първоначално не са били това, в което са се превърнали, защото шахматната игра е изминала дълъг път. Играта шах се ражда в далечните земи на Азия, преди да пристигне на Запад чрез Османската империя (по време на нашествието в Испания) и да се превърне в един от нейните символи! По
този начин играта на шах се е трансформирала, за да отразява европейското общество, и кулата е много добър пример за това.
Първоначално кулата, която познаваме, не е била нищо друго освен колесница. Персите я наричали рух и това представлявало военните колесници на персите. Следователно тези бойни колесници са представлявали един от елементите на персийската военна стратегия – много силна броня и поне един стрелец.
И така, как една колесница с стрелец се е превърнала в кула? Една от хипотезите, която изглежда вероятна, може да се открие в етимологията на самата дума. Възможно ерухда е станалрокка, което на италиански означава:крепост!
Тази дума вероятно ви кара да се сещате за друга… рокада. И да, кастингът идва директно от думатарух.
Друга хипотеза наканадския археолог Джон Питър Олесън.изглежда малко объркана и според нея, тъй като мюсюлманите предпочитат (иконоборчески религиозни условия да не се изобразяват лица) по-малко фигурални предмети, колесницата би трябвало да е трансформирана в квадрат с две гърбици, които да представляват коне. Тази абстрактна форма по-късно е интерпретирана от западняците като кула с ребра.
При всички случаи тази представа за крепост обяснява класическото представяне на кула с ребра, характерно за средновековната крепост. Всъщност в европейската архитектура има много стилове кули, така че тя би могла да има покрив, например. Думата „крепост“ хвърля светлина и върху начина, по който нашите предци са възприемали играта на шах! Вероятно те са виждали дори по-лесно от нас замък и неговите крепости (кулите), защитавани от войници (пешките) с конюшни (конниците) и краля и кралицата в центъра!“
Ладията е също така добър начин да се видят разликите в стила на шахматните комплекти, можете да откриете повече ориенталски стилове ладии до руските шахматни фигури например!