Какво би било, ако пионите всъщност бяха най-важните фигури в играта на шах? Точно това твърдят някои от революционерите от 1789 г.! Ще научите това за по-малко от 5 минути в тази статия: началното разположение на пешките, ходовете на пешките, откритията за пешките на царя и царицата, какво е преминала пешка, откритията за пешките наstrong>предлагане, недостатъчно представяне, en passant захват, както и най-добрият начин за използване на пешката при международния гросмайстор по шахмат: Мануел Апицела!
1) Начална позиция на пешките в шаха
2) Движение на пешката в шахмата
3) Неподозирани предимства на пешката
2. Повишаване на пешката в шахмата (пешката достига до края на дъската, на 8-ия ранг )
2.а) Недостатъчно напредване на пешката
3. Удвоената пешка, утроената пешка, четворната пешка… и т.н.
4. Захватът en passant на шахматната пешка
Няколко общи положения за пешката…
Пешката е най-слабата фигура в шахматната игра, ще забележите, че тя е и най-малката по размер!
Пешката се отбелязва (P), ето нейната пиктограма върху шахматната схема :
Ако казваме, че това е най-слабата фигура, то е защото се казва, че нейната стойност е 1, което я прави най-малката стойност на шахматната дъска. Стойността на една фигура се определя от броя на полетата, които тя защитава от дадена позиция. С пешка защитавате само 2 полета, което е много малко, но все пак ви позволява да давате мат на царя, да правите интересни разклонения… Ще ви обясним!“
1) Първоначално положение на пешките в шахмата
Първоначалното положение на пешките върху шахматната дъска е следното:
За да ви припомним тази доста проста позиция, представете си, че това е добре организирана римска армия, която защитава замъка(очертан от кулите), царя, царицата…и т.н.
2) Движение на пешката в шаха
Пешката има прост ход:
- Когато тя се премести от началната си позиция/b>, (от 2-ри ред(бели) или 7-ми (черни) ),пешката може да направи вертикален скок от 2 квадрата. Тя може да премине направо над 2 квадрата,като остане на същата колона.
- Това първо възможно преместване на 2 квадрата с един ход е изключение. През
останалото време пешката може да напредва само по едно квадратче вертикално (оставайки на същата колона).
- Пешката не може да прескочи фигура като коня.
- Пешката не може да се движи назад. Тя може да се движи само напред и да вземе противникова фигура пред себе си!
Как пешката може да вземе фигура? *Пешката може да вземе фигура, която е на едно поле пред нея по диагонал. Не е възможно пешката да вземе фигура, която лежи на същия файл, на по-висок ред (точно пред пешката). В тази ситуация, ако пешката не може да вземе друга фигура, тя е блокирана.
*Вземането на фигура означава, че се поставяте на полето на противниковата фигура и по този начин тя се изхвърля от играта, поставя се отдясно на вас извън играта. Това се брои малко като вземане на война!
3) Неподозираните предимства на пешката
Както току-що видяхме, пешката е доста проста фигура и не е много ефективна при атакуването или защитата на голям брой квадрати едновременно. Но това е без да се вземат предвид неподозираните ресурси на пешката! А възможностите на пешката са много…
Някои революционери твърдяха, че играта се печели според това как се използват пешките. Това беше препратка към народа, казваше се, че народът е спечелил битката. Ще видим, че това може би не е толкова неоснователно, колкото си мислите, като се имат предвид различните възможности, които има пешката. И за които задължително трябва да знаете!
1. Предадената пешка
Предадената пешка е пешка, която се насочва към осмия ред на шахматната партия безпрепятствено! С други думи, нищо няма да я спре да достигне до последния ред. И следователно от това да отиде чак до края на шахматната дъска, за да направи своята промоция.
По този начин това е пешка, която не е застрашена от нито една друга фигура по пътя си. Можем да говорим и за защитена преминала пешка (ако е защитена от друга пешка), отдалечена преминала пешка (ако няколко файла я делят от друга пешка и на нейния файл няма нищо). Предадената пешка може да бъде и в ендшпил, в средна игра или дори блокирана по различни начини. Ето един
анализ на Мануел Апицела:
2. Промотиране на пешка
В преамбюла на промотирането на пешка обсъдихме и обяснихме този израз на премината пешка. Както обяснихме в увода, пешката е била от голямо идеологическо значение за революционерите от 1789 г., затова те са искали да ѝ дадат гордост и за целта са измислили промоцията на пешката! Пешката, която достигне до последния ред, за да направи своето повишение, се казва „да отиде при царицата„. Някога за пешка се е казвало, че е „дадена„.
Промоцията на пешка е трансформацията на пешката, ако тя пристигне на 8-ия ред(бяла пешка) или на 1-вия ред (черна пешка), за да се превърне в дама или друга фигура! Това означава, че когато пешката достигне края на дъската, на първия ред на противника, тя е повишена.
- Промоцията се извършва почти изключително в края на играта, като в тази фаза на играта тя се превръща в истинска стратегическа цел и може да представлява истински обрат в ендшпила.
- За тези, които се чудят, пешката може да се променя във фигури, които не е задължително вече да са взети. Това означава, че може да се окажете с 2 дами, 3 ладии, 3 коня или 3 епископа!
- Няма ограничение за броя на повишенията! Следователно можете да завършите (теоретично) с 9 дами.
- Пешка трябва да бъде повишена, ако пристигне на 8-ия ранг (за белите) или на 1-вия(за черните).
Имаме много шахматни комплекти, които включват 2 допълнителни дами, за да се играе с повишение на пешка в дама. За партии, които не включват 2 допълнителни, е прието да се обръща ладия (ФИДЕ обаче не разрешава това).
Революционерите са искали да се позоват по този начин на идеята за меритокрация, образът е силен: дори и най-малката фигура може да стане най-мощната, ако измине пътя, за да стигне дотам! Така че в идеята управлението (кралицата или дамата) вече не се наследява, а се дава на най-заслужилите.
Ето един прекрасен анализ на Мануел Аписела за повишението на пешката:
2.а) Недостатъчна промоция
Обикновено повишението е от пешка към дама, защото ако имате избор, може и да вземете най-мощната фигура… Но понякога този избор не е толкова очевиден. Ето един
пример, обяснен от Мануел Аписела:
Промоцията на пешка следователно може да бъде от пешка към дама, ладия, епископ или кон. Всички фигури с изключение на царя и пешката по очевидни причини. Това недостатъчно повишение може да се извърши в случая, представен от Мануел Аписела, или за да се избегне патова ситуация, която е реми. Подпомагането е било (и все още е) обект на много шахматни анализи, изследвания или шахматни проблеми.
Ето едно задълбочено обяснение на недомислиците с Мануел Аписела :
3. Удвоената пешка, утроената пешка, четворната пешка… и т.н.
Има и много други изрази на шахматния анализ, които включват пешката. Например за удвоена пешка ще говорим, когато на един и същи файл се намират две пешки от един и същи цвят (в резултат на завладяване на пешка), като това естествено може да се трансформира в утроена пешка или дори в четворна пешка, макар и това да е по-рядко! Трябва да се отбележи, че това е по-скоро слабост, тъй като пешките не могат да се защитават взаимно по този начин.
4. Прийомът en passant
Прийомът en passant е следствие от скока на 2 полета, който пешката може да направи от началното си поле. Това е изключителен начин за вземане на фигура в шахматната игра. Обикновено, за да вземете фигура, трябва да се придвижите до нейното поле. Не и с prise en passant.
Призата ен пасант работи малко така, сякаш пешката, която е прескочила 2 квадрата, е прескочила само един квадрат. Убедете се
в това сами на изображенията по-горе.
Ако искате да се запознаете по-подробно със захвата на пешката en passant, посетете нашата статия, обясняваща захвата на пешката en passant!
5. Вилката на пешката
Едно от предимствата на пешката е нейната способност да приема вилки. Какво представлява вилката в шаха?“Вилката в шаха е позиция, в която една фигура атакува 2 различни фигури (в една позиция), като по този начин принуждава противника да премести фигура и евентуално да пожертва една. Пешката следователно има тази възможност поради факта, че заплашва двете квадратчета, които се намират на нейния диагонал.
Ето един пример за вилица – лост на пешка, анализиран от Мануел Аписела:
Играта обикновено започва с ход на пешка и по основателна причина те блокират ходовете на останалите фигури (с изключение на коня, който може да прескача пешките). Така че обикновено започвате играта с пешките си. Затова е необходимо да знаете как да започнете играта си правилно, за да се позиционирате правилно през останалата част от играта и да спечелите финала, разбира се!
Има различни видове дебюти на пешки с цар или дама, за да научите повече за това, прочетете нашата статия за дебютите! Мануел Апицела, международен майстор по шахмат, ви учи на различните дебюти – ексклузивно и безплатно съдържание на „Кралски шахматни дъски“™.