Шахматната рокада е специално правило, при което, за да бъдете добър играч, трябва не само да знаете как да правите рокада в шаха, но и да владеете как да правите шахматна рокада !
За щастие, кастинга не е твърде труден за овладяване, но след като знаете основните правила, има няколко точки, в които трябва да вникнете, за да използвате този ход правилно.
В това кратко ръководство ще ви разкажем всичко, което трябва да знаете за рокадите, ще отговорим на всички често задавани въпроси и ще ви дадем някои съществени примери за партии, в които рокадите са имали значение за този, който е знаел как да ги прилага.
Summary:
1. Какво представлява
рокадата в шахмата
2. Защо се прави „рокада“ в шахмата?“
3. Каква е целта на рокадата в шахмата?
4. Как се прави рокада в шахмата – правила
5. Добре, знам как да правя рокади – но не и кога?
6. Какво да кажем за малките и големите рокади?
7. Кои са четирите правила за рокади в шахмата?
8. Добър ход ли е рокадата в шахмата?
9. Може ли рокадата да се използва за излизане от шахмат?
10. Какво е предимството на рокадата в шахмата?
11. Колко пъти може да се извърши рокада в шахмата?
12. Кога е добавена рокадата в шахмата?
13. Може ли да се прави рокада на царицата?
14. Можете ли да направите рокада, ако сте били в шах?
15. Какво е предимството на рокадата в шаха?
16. Колко пъти може да се извърши рокада в шахмата?
17. Може ли да се прави рокада, ако е атакувана ладия?
18. Защо рокадата се нарича рокада?
19. Може ли да се прави рокада с коня?
20. Можете ли да правите рокади на страната на царицата в шаха?“
Какво е рокада в шахмата?
Кастирането е един от онези специални ходове в шахмата, които трябва да знаете, за да можете правилно да защитавате своя цар. Това е единственият момент, в който можете да преместите две фигури едновременно, и всеки играч има право да направи рокада само веднъж, при определени условия.
типичен пример за рокада, както на страната на царя (малка рокада), така и на страната на царицата (голяма рокада).
Този ход е ключов, но също така е прост за научаване. Съществуват два вида:
Кастиране от страната на царя – при него белият цар отива на две полета вдясно, а от другата страна на дъската черният цар може да отиде на две полета вляво. Вижте тази диаграма, на която царете се движат по високата линия, а ладиите по ниската линия:
com
Куинсайдска рокада – подобна по това, че царят се премества на две полета, но този път белият цар отива наляво, а черният – надясно. Вижте тук:
И в двата случая ладията прескача царя и сяда до него. Едно нещо, което трябва да запомните, е, че ако искате да направите рокада, първо трябва да преместите царя – не ладията. Това е много важно!
Окончателните позиции трябва да изглеждат така, ако белите и черните са направили рокада на страната на царя :
двамата играчи са направили рокада на страната на царя: виждате, че царят и ладията наистина са си разменили местата.
Но в обобщение, ако някой ви попита как се прави рокада в шаха, просто кажете, че това е, когато царят се премести с две полета наляво или надясно и ладията го прескочи, за да се окаже също от другата страна.
Както винаги обаче, има редица условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде направен ходът, в противен случай той няма да бъде разрешен и опонентът ви може да ви помисли за аматьорһттр://…. Но ще преминем към същността на въпроса малко по-късно и първо ще отговорим на няколко въпроса.
Защо „рокада“ в шаха?
Кастирането в шахмата е преди всичко начин да предпазиш царя си, защото по принцип този ход извежда най-важната ти фигура от центъра на дъската и я прибира зад стена от пешки (или дори зад ладията ти).
Игрите се печелят и губят от играчите, които решават дали и кога даден играч трябва да направи рокада. Всъщност, за много начинаещи играчи, много голяма част от партиите са загубени просто защото начинаещият играч не успява да защити царя си. Както вече разбрахте: рокадата следователно е от съществено значение в една защитна стратегия.
Но бъдете внимателни, времето е от решаващо значение – понякога рокадата може да изложи на риск и вашия цар. Така че, както при всеки ход, който правите в шаха, бъдете внимателни.
Поради това, докато начинаещите често се учат да правят рокади веднага щом могат, експертите често се виждат да изчакват търпеливо преди да направят рокада.
Запомнете това : времето е от решаващо значение.
Какво е предназначението на рокадата в шаха?
Разполагането на рокадата прави две неща: 1. Създава сигурно убежище за вашия цар (или би трябвало, ако го направите в правилния момент) и 2. разкрива вашата ладия, приближавайки я до центъра на дъската, където тя може да влезе в играта.
Накратко казано, рокадата служи за защита на вашия цар и в крайна сметка позволява на ладията ви да бъде в атакуваща позиция.
Поради това рокадата е много умна маневра. Но както при всеки ход в шаха, трябва да прецените правилния момент, в който да го изиграете.
Как се прави рокада в шаха – правила
Помните ли какво казахме по-рано за това, че царят се премества с две полета наляво или надясно и ладията прескача? Така се извършва ходът на основно ниво, но също така отбелязахме, че има редица правила, които се прилагат, за да можете да го направите.
Кастингът може да се осъществи само ако са изпълнени всички изброени по-долу условия :
- The king has not yet moved;
- The rook you have chosen has not yet moved;
- There must be no piece between the king and the chosen rook;
- Царят в момента не е в шах;
- Вашият цар не трябва да преминава през квадрат, който е атакуван от вражески фигури;
- Царят не трябва да се окаже в шах.
Но идеята за рокада – или не, в зависимост от случая – трябва да присъства в съзнанието ви още от първия ход. Не чакайте тези условия да възникнат от дебюта – работете, за да ги осъществите, ако искате да направите рокада. И в повечето случаи ще успеете.
Запомнете, че за повечето играчи на начално/средно ниво има три основни цели, които трябва да се опитате да постигнете в дебюта. Те са:
- Овладейте центъра
- Развийте фигурите си
- Защитете царя/камъка си
Така виждате, че рокадата се подготвя предварително и не е нещо, което се прави с лека ръка : това е стратегия, която може да бъде решаваща за изхода на играта.
Ок, знам как да правя рокади – само не и кога?
След като знаете как да правите рокади в шаха, винаги трябва да имате предвид да охранявате царя си. Винаги трябва да обмисляте рокада, ако искате да предпазите царя си и ако моментът изглежда подходящ. Има обаче моменти, когато това може да е лоша идея.
Пример за това кога рокадата може да е лоша идея е, когато кралят Ви вече е в безопасност и е загуба на време да я отлагате.
Причината за това е, че в началото на играта, по време на откриването, фактът на напредване на фигурите е също толкова важен, колкото и планирането на рокадата, ако не и по-важен. Трудно е за противника да застраши директно сигурността на вашия цар в началото на играта и ако той не прави никакви заплашителни ходове, разумно е да мислите, че напредването на фигурите ви и започването на собствената ви атака е по-важно.
В много отношения шахматът е като състезание, в което трябва бързо да извадите големите си оръжия, ако искате да дадете на противника решителните ходове първи. Както се казва: най-добрата защита е атаката.
Другото съображение, което трябва да направите, е дали, както вече казахме, излагате царя си на риск. Рокадата на противоположната страна, т.е. когато единият играч прави рокада на страната на царя, а другият – на страната на дамата, често може да бъде прекалено амбициозна маневра. Ситуациите, в които това се случва, обикновено са двустранни и облагодетелстват единия играч за сметка на другия. Ако случаят е такъв за вас, толкова по-добре, ако не, внимавайте.
Какво да кажем за малкия кастинг и големия кастинг?
Малкият кастинг се използва най-често, защото е най-простият ход за изпълнение.
От друга страна, голямата рокада отнема допълнителен ход (тъй като трябва да се премести царицата).
Впрочем, трябва да помислите за рокада, ако линията на пешките ви на царския фланг е повредена или ако противникът ви вече е започнал да атакува с фигурите си или опасно да придвижва пешките си към вас. Не забравяйте, че преди всичко трябва да защитите своя цар!
Какви са четирите правила за рокада в шахмата?
По-горе се опитахме да дадем по-пълно обяснение, но правилата на рокадата често се свеждат до четири точки, за да се запомнят лесно. Ето ги:
- Царят и ладията не трябва да са се преместили от началните си полета, ако искате да направите рокада.
- Всички полета между царя и ладията трябва да са празни.
- Царят не може да бъде в шах.
- Площадите, през които преминава царят, не трябва да бъдат атакувани, нито пък квадратът, на който той се приземява.
Добър ход ли е рокадата в шаха?
При подходящи обстоятелства – да. За щастие тези обстоятелства се случват доста често, така че като цяло това е добър ход. Но бъдете внимателни! Това може да бъде шок!
Можеш ли да се измъкнеш с кастел от шахмат?“
Не. Помнете правилата изложени по-горе: не можеш да се измъкнеш с кастел от шахмат. Също така, това не би бил шахмат, ако можехте да излезете от него с рокада, а шахматът настъпва само когато играта е приключила.
Какво е предимството на рокадата в шаха?
Защитеността на царя и развитието на вашата ладия, която може да излезе на открито и да повлияе на играта.
Колко пъти може да се прави рокада в шаха?
Всяка страна може да прави рокада само веднъж в партията.
Кога е добавена рокадата в шаха?
Кастирането в шаха е сравнително късно допълнение към 1500-годишната игра. Той е въведен едва през 14-ти или 15-ти век, а сегашната си форма придобива едва през 17-ти век.
Може ли да направите рокада на царицата си?
Не, рокадата е само за царя.
Може ли да направите рокада, ако сте били в шах?
Ако преди сте били в шах, но вече не сте в шах, тогава да.
Какво е предимството на рокадата в шаха?
Рокадата се използва, за да поставите царя си в безопасна позиция, и второ, за да поставите ладията в позиция за атака.
Колко пъти може да се направи рокада в шахмата?
Един път на играч. Общо два пъти – веднъж за черните и веднъж за белите.
Може ли да се направи рокада, ако е атакувана ладия?
Да, единственото, което има значение, е безопасността на вашия цар.
Защо рокът се нарича рок?
Историците смятат, че името произлиза от персийската дума „rukh“, която означава колесница. Съществуват
много теории за това как се е стигнало до сегашната версия, но едно от обясненията е, че когато играта е внесена в Италия, персийската дума „rokh“ се е превърнала в италианската дума „rocca“, която означава крепост.
Може ли да се направи замък с конник?
Не можете да направите замък с конник или с друга фигура, различна от ладия.
Може ли да правите замък от страната на царицата в шаха?
Да, царят може да прави замък и от двете страни. Вижте по-горе, за да разберете как.