Равенство в шахмата

В тази статия ще разгледаме шахматния жребий. В нея ще се запознаете подробно с различните правила, които водят до ремита, както и със задкулисието на ремито на високо ниво!

FIDE шахматен реми

Общение:

1 – Шахматният жребий

2 – The chess draw, depending on the colour of the chess player

3 – Реми по взаимно съгласие

4 – Теглене в салона: Светът на шахмата

5 – Правила на шахмата, водещи до равенство./a>

a – Патовата ситуация в шаха

b – Вечният шахмат

c – 50-те хода

d – Повтаряне на 3 пъти

Шахматна игра

1 – Шахматното реми

Това се нарича реми, изтеглена партия или просто реми. Ремито не е поражение за нито един от играчите, всеки от тях печели по половин точка. ⚖️

На най-високото ниво на състезание ремито е най-вероятният изход. Всъщност Капабланка е бил толкова притеснен от това, че е предложил да се модифицира значително шахматната игра (добавяне на повече фигури, повече квадрати…), за да се предотврати изчерпването на ходовете. Той смятал, че увеличаването на броя на отличните играчи ще доведе до твърде много ремита, което ще направи шахмата по-малко интересен. Всъщност личното му мнение беше, че без грешки със сигурност ще се стигне до реми. Един анализ в The Week in Chess показва, че между 1999 и 2002 г. 55% от партиите на ФИДЕ (играчи с рейтинг ELO) са били ремита. Следователно ремито е съществен компонент на шахматната игра, нека се опитаме да го разберем заедно.

Рамито се среща много по-рядко на по-ниско ниво. Тъй като има много повече грешки, партията по-често се решава по един или друг начин.

2 – Равенството в черно-бялата игра

На много високо ниво е най-вероятно играта да завърши с равенство. Но интересен факт, който трябва да се анализира, е, че белите печелят (на най-високо ниво) много по-често от черните! Тъй като белите имат предимството на първия ход (винаги белите са тези, които започват), вероятността да спечелят е по-голяма. Обикновено се казва, че белите се нуждаят от два фаула, за да загубят, докато за черните е достатъчен минимален фаул.

match nul echecs joueur

Това следователно води до стратегия в зависимост от цвета, с който играчът се състезава, когато има черен, той може да се опита да получи реми. И да спечели с бяло! Но не се паникьосвайте, шахматният мач не се определя в една партия, а в много повече, за да спечели, играчът трябва да спечели определен брой последователни партии. Така че играта остава честна!

Шахматни ремита еквилибристики

3 – Реми по взаимно съгласие

„Партията е реми, ако двамата играчи решат това по взаимно съгласие по време на играта. Това незабавно прекратява играта. (Вж. член 9.1)“

77-ми конгрес на ФИДЕ в Дрезден (Германия) през ноември 2008 г.

match nul echecs consentement accord mutuel

Един от начините на теглене, за който рядко се замисляме, е тегленето по взаимно съгласие. Един играч може да поиска от друг да тегли. Понякога това е много порочно, защото така се създава цяла психологическа игра. Можете да си представите какъв психически натиск може да окаже това, тъй като другият играч всъщност не знае дали е в негов интерес да приеме такова предложение… А да, шахматът е и блъфиране!“

Каквото и да си мислите, допустимо е да поискате (и да получите, ако противниковият играч желае) реми.

4 – Салонно реми: Светът на шаха

Салонното реми или „гранмайсторско реми“ е също реми по взаимно съгласие, обикновено с по-малко от 20 изиграни хода. Това е случай, който понякога се случва в състезанията, когато играчите желаят да се оттеглят от партии, които са по-малко интересни или важни за тях. Позицията им се запазва, като получават само ремита, и те желаят да запазят концентрацията си за друг мач.

match nul echecs nulle

Това е доста разочароващо за зрителите, тъй като е малко несериозно. Но хей, това е част от света на шахмата. И тогава има смисъл да се запазите за най-важния мач.


Теглене на шахмат играя шах


5 – Правила на шахмата, водещи до реми

Партията шахмат може да завърши с реми по няколко начина. Имаме изключителни случаи, на високо ниво използване на ремито за спасение, взаимно съгласие и разлика между черни и бели. Най-вече ще
разгледаме правилата на самата игра, която завършва с реми.

мач реми ечемик салон реми

a – Патовата ситуация в шахмата

Равностойна е партията, когато играчът с ход няма законни ходове и царят му не е в шах. Тогава се казва, че партията е завършила в „патова ситуация“. По
този начин партията незабавно се прекратява, при условие че ходът, който води до патова позиция, е законен.

77-ми конгрес на ФИДЕ в Дрезден (Германия) през ноември 2008 г.

pat echecs match nul

Патът е този парадокс:

  • Играчът има черта, той трябва да играе (не може да пропусне хода си).
  • Той не може да играе, нито един ход, който може да направи, не би бил законен.

Например (такава е често ситуацията в пат) царят не може да играе, без да се постави в шах (което е забранено), а пешките са блокирани. По този начин не е възможен никакъв ход. Но това не означава, че царят е в шах.

Това е, което дава патова ситуация. Въпреки че царят не е в шах, той не може да се движи, а играчът не може да движи никоя друга фигура. Ако тези обяснения не са ви достатъчни и понятието за безизходица все още не ви е ясно,прочетете статията ни за разбирането на пата!!!

Можете същопрочетете нашата статия за промоцията, за да избегнете създаването на патова ситуация по време на промоцията си, като изберете недостатъчна промоция!

b – Вечен провал

Вечен шах е, когато царят не може да избяга от шахмата на противника, но в резултат на това не е даден шах. По този начин той няма да може да спечели, нито пък ще може да развие играта си. Това е реми.

мач nul echecs echec perpetuel

Ако искате да разберете вечния шахмат по-задълбочено и с примери, разгледайте нашата статия за вечния шахмат!

c – Повторение

„Партията може да бъде изтеглена, ако идентична позиция е на път да се появи или току-що се е появила поне три пъти на дъската. (Вижте статия 9.2)“

77-ми конгрес на ФИДЕ в Дрезден (Германия) през ноември 2008 г.

match nul echecs repetition

Повторение е, когато една и съща позиция на дъската се повтаря 3 последователни пъти. Това веднага след това води до равенство.

Рисуван шах играе шах

d – Правило за 50 хода

„Правило за 50 хода. Ако в продължение на петдесет хода не е имало размени или ходове с пешки, това е реми! По този начин се избягват по-специално ендшпили с твърде малко материал за мат и един от играчите продължава да играе, за да печели време.“

77-ия конгрес на ФИДЕ в Дрезден (Германия) през ноември 2008 г.

шахматна реми 50 хода

Правилото за 50-те хода е реми, след като са изиграни 50 хода от последното вземане или бутане на пешка.

И по-общо:

„Партията е реми, когато позицията е такава, че никой от играчите не може да матира противниковия цар с поредица от позволени ходове. Казва се, че играта завършва „мъртва позиция“. Това незабавно прекратява играта, при условие че ходът, създаващ позицията, е законен. (Виж член 9.6)“

77-ми конгрес на ФИДЕ в Дрезден (Германия) през ноември 2008 г.

И накрая, ето един анализ на ситуацията от ГМ Мануел Аписела, за да се определи дали да се приеме ремито, предложено от противника :

Източници :

http://www.
echecs.asso.fr/livrearbitre/110.pdf

https://theweekinchess.com/

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *